30 Kasım 2009 Pazartesi

Bitkisel Zayıflama Bitki Çaylarıyla Zayıflama

Bitkisel Zayıflama -Bitki Çaylarıyla Zayıflamanın püf noktakarı


Havaların yavaş yavaş ısınmaya başladığı şu günlerde özellikle bayanların aklına takılan en çetrefilli soru, ‘Acaba ne yapsam da zayıflasam? oluyor.

Uzmanlara göre kadınların aklına takılan bu sorunun cevabı çok basit: Bitki çayları. Yeşil çay, biberiye, kekik, mate ve funda yaprağı karışımıyla ayda ortalama beş kilo verebilirsiniz.

Baharın ilk günlerindeyiz. Yaza daha üç ay var. Bir başka deyişle kışın aldığınız kilolardan kurtulmanız için üç ay süreniz var. Bu süre yaza sağlıklı ve ‘fit’ girmek için yeter de artar bile. Peki ama nasıl yapmalı, hangi diyetisyene gitmeli, hangi diyetleri günü gününe takip etmeliyiz? Telaşlanmayın! Size bir diyet programı önerecek değiliz. Hemen her aktarda bulabileceğiniz beşi bir yerde formülü ile üç ayda 20 kilo vermeniz mümkün! Nasıl mı? Şöyle:

Mate yaprağı, kekik, funda yaprağı, biberiye ve yeşil çaydan oluşan karışımı, günde üç fincan içmeniz yeterli. Biz söylemiyoruz, uzmanlar öyle diyor!Sağlıklı beslenme ve yaşam uzmanı Dr. Ender Saraç, doğal yollardan kilo vermenin insan sağlığı için büyük önem taşıdığını söylüyor. ‘Bitki yaprakları, dengeli bir şekilde kullanıldığında vücuttaki yağları yakmaya ve kolesterolü dengelemeye yardımcı oluyor’ diyen Saraç, bitki çayı diyetiyle ayda beş kilo vermenin mümkün olduğunu vurguluyor. Sağlıklı yaşam uzmanı, bitki karışımlarından elde edilen zayıflama çayının günlük iki veya üç bardaktan fazla içilmemesi gerektiğini ifade ediyor. Saraç, “Diyet çayları hazırlanırken bitkiler kaynatılıyor. Bu yanlış bir uygulama. Doğru ve etkili bir bitki çayı hazırlamak isteyenler, suyu kaynattıktan sonra yaprakların demlenmesini beklesin.” şeklinde konuşuyor.

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Taylan Kümeli ise yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte sağlıklı bir bedene sahip olmak isteyenlerin bitki çaylarına yöneldiğini belirtiyor. Toksinlerin doğal yöntemler sayesinde kolayca atılabileceğine dikkat çeken Kümeli, bitki çaylarının içerisine tatlanması için şeker karıştırılmasının yanlışlığına dikkat çekiyor. Bu karışımların bazı hastalarda alerjiye yol açabileceğini hatırlatan Kümeli, ‘Çabuk zayıflamak için aşırıya kaçmayın.’ uyarısını yapıyor.

Mısır Çarşısı’nda şifalı bitkiler satan Sait Develi, yağ sökücü, tok tutucu ve sindirimi kolaylaştırıcı bitki yapraklarından hazırlanan ‘beşi bir yerde’ karışımının son derece etkili olduğu, müşterilerden olumlu tepkiler aldıkları bilgisini veriyor. Mate, yeşil çay, funda, biberiye ve kekik yapraklarının sıcak suda demlenmesiyle oluşan karışım, vüvutta biriken toksin ve ödemi atarak ayda yaklaşık beş kilo vermenizi sağlıyor.

Her şifalı ot zayıflatır mı?

Ünlülerin diyetisyeni Selahattin Dönmez: 2006 yılı American Journal of Clinical Nutrition dergisi mart sayısında yayınlanan bir makalede bitki çaylarının zayıflama üzerindeki olumlu sonuçlarına yer verilmişti. Ben, bir diyetisyen olarak kilo problemi yaşayan hastalara bitki çaylarını öneriyorum. Peki, nedir bu bitki çayları? Her şifalı ot, zayıflamaya yardımcı olur mu? Tabii ki bu mümkün değil. Doğal ortamda yetişen kekik, yeşil çay, biberiye, mate ve funda yaprağının ortak bir özelliği var. O da şu: Bu bitki yaprakları kış aylarında insan vücudunda biriken toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor. Ama bu diyetin yanında gün içerisinde alınan besinlere çok dikkat etmek gerekir. Eğer sıkı bir gıda diyetinin yanında günlük iki ya da üç bardak taze demlenmiş bitki çayları da kullanılırsa kilo vermeye yardımcı olur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise bu bitkilerin bir uzman kontrolünde alınmasıdır.

Diyetisyen Oya Yüksek: Bu bitkiler, insan metabolizmasını hızlandırarak vücutta oluşan ödemi atmaya yardımcı oluyor. Özellikle yeşil çay, bunlar arasında en etkili olanı. Bitki yapraklarından oluşan bu karışımın doğal olması ve kimyasal madde içermemesi sebebiyle pek çok kişi tarafından kullanılıyor. Burada önemli olan ise ‘doğal’ diyerek aşırıya kaçmamaktır.

Beşi bir yerde nasıl hazırlanıyor?

Bir litre kaynamış suya birer çay kaşığı mate, yeşil çay, funda, biberiye ve kekik yaprağı atılır. On dakika demlenmesi bekelenir ve süzülerek içilir.

ENDER SARAÇ: Doğal yollardan kilo vermek, insan sağlığı için büyük önem taşıyor. Bitki çayı diyetiyle ayda beş kilo vermek mümkün. Ancak günde iki ya da üç bardaktan fazla içilmemeli.

TAYLAN KÜMELİ: Son zamanlarda zayıflamak isteyenler bitki çaylarına baş vuruyor. Kış aylarında vücutta biriken toksinler kolayca atılabiliyor. Ancak bu karışımları içerken dikkat edilmeli, aşırıya kaçmamak lazım.

SELAHATTİN DÖNMEZ: Her şifalı ot, zayıflamaya yardımcı olur mu? Sıkı bir gıda diyetinin yanında günlük iki ya da üç bardak taze demlenmeş bitki çayları da kullanılırsa kilo vermeye yardımcı olur.

Hangi bitki, ne işe yarıyor?

Mate yaprağı: Tüm dünyada obezite tedavisinde kullanılan mate çayı, yağ emilimini engelleyerek vücuttan su atımını kolaylaştırıyor. Her yaşta insanın rahatça kullanabileceği bitki, iştahı kapatarak zayıflamaya yardımcı oluyor.

Yeşil çay: Son yıllarda kullanımı bir hayli artan yeşil çay, vücutta biriken toksinleri atarak sindirimi kolaylaştırıyor.

Funda yaprağı: İyi bir böbrek çalıştırıcı ve idrar sökücü olan yaprak, bu özelliğiyle zayıflamaya yardımcı oluyor.

Biberiye: Yağ eritici ve hazım kolaylaştırıcı bu bitki, vücutta biriken toksinleri atarak ideal bir kiloya kavuşmanızı sağlıyor.

Kekik: Halk arasında yaygın olarak kullanılan kekik, sindirimi kolaylaştırarak vücuttaki fazla suyu atarak kilo vermenizi sağlıyor.

İştah azaltan 10 bitki

Sağlıklı kilo vermek isteyenler, iştah azaltan ve yağ yakımını hızlandıran bu bitkileri tercih ediyorlar…

* At kuyruğu bitkisi idrar sökücü özelliğiyle biliniyor. Yağ dokularını eritmeye yardım eden bitki, yaraların iyileşmesine de yardımcı oluyor. Fakat tüm idrar söktürücü bitkilerde olduğu gibi fazla dozda kullanılırsa böbreklere zarar verebilir.

* Maydanoz, metabolizmayı hızlandırarak bağ dokusunu güçlendiriyor. Maydanoz yemek ve çayını içmek, ödemlere ve vücudun su toplamasına karşı çok etkili bir yöntem.

* Adaçayı, zayıflamak isteyenler tarafından iştah kesici olarak kullanılıyor. Çay ve yemeklerde baharat olarak da kullanılabiliyor.

* Fesleğen, vücutta biriken fazla suyu atmaya yardımcı oluyor. Üstelik, içindeki eter yağların moral yükseltici etkisi bulunuyor.

* Kekik, sindirim sorunlarını tedavi edici etkiye sahip ve metabolizmayı hızlandırıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra yorgunluktan şikayet edenlere zindelik veriyor.

* Civanperçemi, tatlıya karşı iştahı keser, tokluk hissi verir. Tazelik veren lezzeti, ağır yemeklerin tadını hafifletir.

* Biberiye, sindirimi düzenler. İyi bir canlandırıcıdır, kan dolaşımını hızlandırır, cildi sıkılaştırır. Et yemeklerinde kullanılabilir.

* Tere, vücuttaki yağ yakımını hızlandırıyor. İnce yaprakları pişince acılaştığı için çiğ yemek gerekir. Ayrıca içinde birçok vitamin barındırır.

* Sinameki, kalın bağırsakta suyun emilmesini önleyerek müshil görevi yapar. Uzun süreli kullanımlarda bağırsaklarda yan etkilere yol açacağından idrar söktürücü özelliği bulunan rezene ve nane gibi bitkilerle desteklenmesi gerekiyor.

* Balık otu, bünyenin kimyasını hızlandırarak zayıflamaya destek olur. İçindeki maddeler tırnakları güçlendirerek saçlara parlaklık verir. Salata ve meyveli içecekler içinde kullanılabilir.

Uzmanlara göre kadınların aklına takılan bu sorunun cevabı çok basit: Bitki çayları. Yeşil çay, biberiye, kekik, mate ve funda yaprağı karışımıyla ayda ortalama beş kilo verebilirsiniz.

Beşi bir yerde nasıl hazırlanıyor?

Bir litre kaynamış suya birer çay kaşığı mate, yeşil çay, funda, biberiye ve kekik yaprağı atılır. On dakika demlenmesi beklenir ve süzülerek içilir.

25 Kasım 2009 Çarşamba

Kısa Zamanda zayıflama

Kısa zamanda zayıflama ve kilo verme yötemiKısa sürede oldukça zayıflatan diyetlere büyük bir talep var. Kimi diyetisyenler bu diyetlerin çok kısa sürede kilo verdirmesini sakıncalı bulsa da Amerikan Kalp Vakfı acilen kilo vermeleri gereken kalp hastalarına bu diyeti öneriyor.
Ancak 35 yaş üstü kişilerin ve sağlık problemi olanların Amerikan Kalp Vakfı nın diyeti yapmamaları gerektiği baştan belirtiliyor. 3 günde tam 4.5 kilo verebileceğiniz bu diyeti üçüncü günün sonuda bırakmalı ve tekrar etmek istiyorsanız en az bir hafta ara vermelisiniz.

1. Gün
Kahvaltı
Yarım greyfurt
1 dilim tost ekmeği
2 çorba kaşığı fıstık ezmesi
Şekersiz çay / kahve
Öğle
Yarım porsiyon ton balığı
1 dilim tost ekmeği
Şekersiz kahve/çay/soda
Akşam
2 dilim et
1 tabak yeşil fasülye
1 küçük elma
1 tabak vanilyalı dondurma (3 top)

2. Gün
Kahvaltı
1 yumurta
Yarım muz
1 dilim tost ekmeği
Şekersiz çay/kahve
Öğle
1 tabak lor peyniri
3 tuzlu kraker
Akşam
2 sosis
1 tabak brokoli veya karnıbahar
Yarım tabak havuç
Yarım muz
Yarım tabak vanilyalı dondurma (2 top)

3. Gün
Kahvaltı
5 tuzlu kraker
1 dilim cheddar peynir
1 küçük elma
Şekersiz kahve/çay
Öğle
1 katı yumurta
1 dilim tost ekmeği
Akşam
1 tabak ton balığı
1 tabak karnıbahar
Yarım kavun
Yarım tabak vanilyalı dondurma (2 top)

6 ÖĞÜNLE ZAYIFLAYIN
Ünlüleri zayıflatmasıyla tanınan Haluk Saçaklı, hazırladığı diyet programları ve beslenme düzenleme teknikleriyle son günlerde adından en sık bahsedilen obezite uzmanı. Haluk Saçaklı davranış düzenleme tekniklerini Vitrin okuyucuları için şöyle özetledi: "Dayanamadınız ve atıştırmaya başladınız. Hemen kalbinizin sesini dinleyin. Kalbiniz eğer atıştırma sonrası kendinizi daha kötü hissedeceğinize dair uyarılar veriyorsa hemen soluklanın ve ortamdan uzaklaşın.Lokmalar arasında çatalınızı bırakmanız, yemek sırasında durup şöyle rahatça
sırtınızı sandalyeye dayamanız olumsuz duyguların uzaklaşmasını sağlayabilir. Yemeğe karşı oluşan bir anlık duygusal boşluk ortadan kalktığında kontrolün yiyecekte değil kendi ellerinizde olduğu anlayacaksınız.

Acıkmadan yemeğe başlamak büyük hatadır. Zira yemeği kesmek daha zor olacaktır. Yemek yemenizin fiziksel açlıktan olduğuna karar verdiğinizde acele etmeden, neyi ve neden yemek istediğinizi düşünerek hareket edin.Açlık ve iştahı iyi ayırt etmek gerekir. Bu ikiliyi çok iyi kontrol etmek gerekir. Açlık var olma mücadelesinin tehlikeli bir sinyalidir. İştah ise haz gereksiniminin göstergesidir.Tüm bu duyguları frenlemek için her şeyden önce güçlü olmak zorundayız. Güçlü olmanın ilk yolu 'hayır' demesini bilmekten geçiyor."

Örnek diyet programı:
Uyanınca
1 bardak oda sıcaklığında su

Kahvaltı
. 1 porsiyon mevsim meyvesi
. Şekersiz limonlu açık çay
. 1 ince dilim kepek ekmeği
. 1 kibrit kutusu büyüklüğünde yağsız beyaz peynir
. 4 adet yeşil ya da siyah zeytin
. 1 porsiyon domates - salatalık - yeşil biber

Kuşluk
. 1 porsiyon mevsim meyvesi
. 2 adet grisini lŞekersiz bitkisel çay

Öğle
. 2 adet köfte büyüklüğünde tavuk veya peynir ilâveli 1 porsiyon yeşil salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edin)
. 2 ince dilim kepek ekmeği
. 1 su bardağı diyet yoğurt

İkindi
. 1 porsiyon mevsim meyvesi
. 1/4 sokak simidi
. 1 kibrit kutusu büyüklüğünde yağsız beyaz peynir
. Şekersiz limonlu açık çay


Akşam
. 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile hazırlanmış 1 porsiyon 4 yemek kaşığı mevsim sebzesi veya sınırsız mevsim salatası
. 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile hazırlanmış 1.5 su bardağı kepekli makarna ya da pilav veya 12 yemek kaşığı kuru baklagil
. 1 su bardağı diyet yoğurt

Gece
. 1 porsiyon mevsim meyvesi

Yatarken
. 1 bardak oda sıcaklığında su

Sağlıklı yaşamanın birinci maddesi sağlıklı beslenmedir.Yediğiniz ve içtiğiniz gıdalara özen gösterdiğiniz sürece, hem fazla kilolardan kurtulursunuz, hemde sağlıklı bir yaşama kavuşursunuz.Buradaki diyet örnek olarak verilmiştir.Diyetin, doktor kontrolunda yapılması gerektiğini lütfen unutmayınız!!!

24 Kasım 2009 Salı

çabuk kilo verme yolları hızlı kilo verme

çabuk kilo verme yolları hızlı kilo verme

Kilo problemleri günümüzün en büyük problemi arasında yer almaya devam ediyor. Hatta fazla kiloları olan insanlarda karakter zayıflıkları, mutsuzluk, toplum içinde hor görülme gibi manevi hasarlara yol açan problemlere rastlanıyor. Ve bu problemlerin üstesinden gelmeye çalışan insanlar aşırı kilolarından kurtulmak için Hızlı kilo vermeye çalışıyor. Fakat bir şey göz ardı ediliyor. Unutmaması gereken bir şey varki o da şudur, ne kadar Hızlı kilo verirseniz o kadar hızlı kilo alırsınız.

Ayrıca birçok yerde rastlaya bileceğiniz ‘şok diyet’ adı verilen diyet programlarına da itibar etmeyiniz. Çünkü bu rastlayabileceğiniz diyet listeleri her bünyeye uygun olmayabilir ve devamında çözümü zor veya olanaksız sağlık problemlerine yol açabilir.

Hızlı kilo vermeyi isteyen kişilerin sağlık sorunlarıyla karşılaşmamaları için mutlaka bir uzman yardımı almaları gerekir. Çünkü çoğu insanda kilo fazlalığının nedeni metobolizmal ve hormanel çalışmaların yavaşlığından veya fazlalığından kaynaklanır. Zaten yapılan araştırmalar da ada görülmüştür. Hızlı kilo vermek için dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır.Çoğu zayıf diye nitelendirilen insan yine çoğu kilolu insanlara göre çok daha fazla yemek yedikleri saptanmıştır. Bu durumda şu tablo ortaya çıkıyor: Hızlı kilo vermek isteyenler öncelikle fazla kilo probleminin çok yemek yediğinden mi kaynaklandığını. Yoksa metobolizmal ve hormonal bir bozukluk neticesinden mi kaynaklandığını uzman yardımında bilmesi gerekir. Ve uzman yardımıyla tespit edilen rahatsızlığına yine uzmanın tavsiyelerine göre kilo vermeye veya Hızlı kilo vermeye başlaması en sağlıklı olan diyet programıdır.
Yukarda belirttiğim önerilere göre hareket etmeniz durumunda fazla kilolarınızdan en sağlıklı biçimde kurtulmanız mümkün. Yani uzman gözetiminde önce sorununuzun ne olduğu tespit edilmeli ve ona göre Hızlı kilo verme diyeti uygulanmalı veya uygulanmamalı.Bu bilgilerle hızlı kilo vermeniz kolaylayabilecektir

çabuk kilo verme yolları hızlı kilo verme

Kilo problemleri günümüzün en büyük problemi arasında yer almaya devam ediyor. Hatta fazla kiloları olan insanlarda karakter zayıflıkları, mutsuzluk, toplum içinde hor görülme gibi manevi hasarlara yol açan problemlere rastlanıyor. Ve bu problemlerin üstesinden gelmeye çalışan insanlar aşırı kilolarından kurtulmak için Hızlı kilo vermeye çalışıyor. Fakat bir şey göz ardı ediliyor. Unutmaması gereken bir şey varki o da şudur, ne kadar Hızlı kilo verirseniz o kadar hızlı kilo alırsınız.

Ayrıca birçok yerde rastlaya bileceğiniz ‘şok diyet’ adı verilen diyet programlarına da itibar etmeyiniz. Çünkü bu rastlayabileceğiniz diyet listeleri her bünyeye uygun olmayabilir ve devamında çözümü zor veya olanaksız sağlık problemlerine yol açabilir.

Hızlı kilo vermeyi isteyen kişilerin sağlık sorunlarıyla karşılaşmamaları için mutlaka bir uzman yardımı almaları gerekir. Çünkü çoğu insanda kilo fazlalığının nedeni metobolizmal ve hormanel çalışmaların yavaşlığından veya fazlalığından kaynaklanır. Zaten yapılan araştırmalar da ada görülmüştür. Hızlı kilo vermek için dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır.Çoğu zayıf diye nitelendirilen insan yine çoğu kilolu insanlara göre çok daha fazla yemek yedikleri saptanmıştır. Bu durumda şu tablo ortaya çıkıyor: Hızlı kilo vermek isteyenler öncelikle fazla kilo probleminin çok yemek yediğinden mi kaynaklandığını. Yoksa metobolizmal ve hormonal bir bozukluk neticesinden mi kaynaklandığını uzman yardımında bilmesi gerekir. Ve uzman yardımıyla tespit edilen rahatsızlığına yine uzmanın tavsiyelerine göre kilo vermeye veya Hızlı kilo vermeye başlaması en sağlıklı olan diyet programıdır.
Yukarda belirttiğim önerilere göre hareket etmeniz durumunda fazla kilolarınızdan en sağlıklı biçimde kurtulmanız mümkün. Yani uzman gözetiminde önce sorununuzun ne olduğu tespit edilmeli ve ona göre Hızlı kilo verme diyeti uygulanmalı veya uygulanmamalı.Bu bilgilerle hızlı kilo vermeniz kolaylayabilecektir

23 Kasım 2009 Pazartesi

Zayıflamak İçin Meyve Ve Sebze Yiyin

Zayıflamak için Meyve Ve Sebze yiyin

Mayo Clinic doktorları, geliştirmiş oldukları son diyeti uygulayarak günde dört porsiyon sebze, üç porsiyon da meyve tüketen herkesin ideal kilosuna ulaşacağını ifade ediyorlar.

İdeal kilolarına ulaşmak için çabaladıkları halde bir türlü başarılı olamayan kişiler için uzmanlar son geliştirdikleri formülü açıkladı:“Günde en az dört porsiyon sebze, üç porsiyon meyve…” Meyve ve sebzelerin büyük oranda lif ve su içerdiğini belirten Mayo Clinic doktorları ve beslenme uzmanları, klasik kahvaltı anlayışının da değiştirilmesi gerektiğini ifade ettiler.

Sabah kahvaltısında yağ, yumurta, reçel tüketmek yerine yine sebze ve meyve öneren uzmanların kısaca mesajı şu: “Her acıktığınızda meyve, sebze yiyin, miktarı önemli değil.” Brokoli gibi yeni ve farklı sebzelerin denenmesini de öneren uzmanlar, salatada yalnız marulla sınırlı kalınmamasını, pazı, hindiba, tere, ıspanak, lahana gibi sebzelere de yer verilmesini önerdiler.

Bağırsak kanserinin önlenmesi için sebze-meyve çok faydalı

Mayo Clinic doktorları, bağırsak kanserinin yüzde 75 oranında riskli yaşam şekli ve keyif verici maddelerin aşırı tüketilmesinden kaynaklandığını söyleyerek, bağırsak kanserinden korunmak isteyenlere çiğ ve taze sebze, meyve yemelerini şidetle öneriyorlar.


Düzenli olarak sebze, meyve yiyen bireylerin, bağırsak kanserine yakalanma riskini büyük ölçüde düşürdüklerini belirten uzmanlar, sadece çiğ ve taze sebze, meyve yemenin yeterli olmadığını hatırlatıp düzenli olarak egzersiz ve spor yapılması gerektiğini de belirtiyorlar.

Siz de bunları mutlaka deneyin:

Sebzeleri çorbalara ekleyerek tüketin.

Pişmiş ya da püre halindeki sebzeleri yemeklerinize sos yapın.

Kahvaltılarınızda çiğ sebze ve meyve de tüketin.

Salatalarınızın mümkün olduğu kadar zenginleştirilmiş olmasına özen gösterin.

Yemek menülerinize çiğ sebzeleri mutlaka ekleyin.

Köfte yaparken kıymanın içine patates,havuç veya elma ekleyin.

Zayıflama Yöntemi

Zayıflama yöntemi

Tanım: Besinlerle alınan eneji miktarının, metobolizma ve fiziksel aktivite ile tüketilen enerji miktarını aştığı durumlarada ortaya çıkar.

Obezitenin Nedenleri

1. Genetik yapı: Bu, kalıtımsal bir şişmanlıktır, aile yapısından kaynaklandığı için kişi şişmanlıktan kendini sorumlu tutmaz. Ancak yine de kilolarını kontrol altında tutmak için dengeli beslenerek kilo almamaya çalışmalıdır. Zira, kalıtımsal da olsa, şişmanlığı dengeli beslenerek önlemek mümkündür.

2. Hormonlar: Bir insanın hormonal dengesi yaşantısında çok önemli rol oynar, özellikle kadınlarda. şişmanlığın nedeni hormonal dengenin bozulması olabilir. Bu nedenle sağlıklı zayıflama programlarında hormon testleri yapılması öngörülür.

3. Beslenme: şişmanlığın tek sorumlusu, kişinin gereğinden fazla veya dengesiz beslenmesi olabilir. Çözümlenmesi en kolay olan şişmanlık sorununun, beslenme bozukluğundan kaynaklanan şişmanlık olduğunu söyleyebiliriz.

4. Hareketsizlik: Aldığınız kaloriyi sarfedemiyorsanız, sarfettiğiniz kalori, aldığınız kaloriden az ise şişmanlarsınız. Tembellik kiloları, harekete geçilerek atılır!

5. Stres: İnsanın hayatındaki boşluğu beslenmeyle doldurması sonunda ortaya çıkan bir şişmanlık sorunudur ve hayli ciddi bir sorundur. Zira işin içine psikoloji de giriyor. Stres ve depresyon kilo almada veya zayıflamada söz sahibi olan iki önemli unsur!

6. İlaç ve operasyon: Genelleyemesek de bazı ilaçların kullanımı (depresyon gidericiler, hormon ilaçları, kortizon vs) bazı kişilere kilo aldırıyor. Bu tür ilaçlar doktor denetiminde kullanılır. Ameliyatlardan sonra da kilo almak söz konusudur; bu da ameliyat şokuyla ilgili olarak psikolojik şişmanlık şeklidir.

Zayıflama Önerileri

1.Bitkisel Zayıflama İlaçları Sinir Sistemini Bozuyor: Bitkisel zayıflama ilaçlarının vücutta B1 vitamini (thiamin) eksikliğine yol açarak, karbonhidrat metabolizmasını etkilediği, bununda istem dışı göz kaymasına ve yürümede dengesizliğe neden olabildiği belirlendi. Aynı durumun, alkoliklerde de görülebildiğini ifade eden uzmanlar,alkoliklerde de thiamin eksikliğinin meydana gelebildiğine işaret ettiler. Bitkisel zayıflama ilaçlarının, ciddi bir rahatsızlık olan ataksiaya da yol açabildiği kaydedildi. Uzmanlar, araştırmada bitkisel ilaçların, metabolik dengesizlik yarattığını belirlediklerini açıkladılar. Araştırmada, deneklerin kaslarına thiamin enjekte eden uzmanlar, 3 gün içinde yürüme ve vücut dengesinin sağlanabildiğini gözledi. Bir ayiçinde ise hastalardaki sorunun tamamen giderildiği belirlendi.

2.Açlık Karşısında Nasıl Dayanıklı Olunabilir: Açlık hissini duyar duymaz hemen bir şeyler atıştırmaya kalkmayın ve on dakika bekleyiniz. Belki bu süre içinde ortaya çıkan o açlık arzusunun önüne geçmiş veya açlık durumunuz herhangi bir gıda almadan da azalmış olacaktır. Bu durumda hemen bir bardak su içiniz. Mideniz dolduğunda doyma refleksi sayesinde açlık hissinizi kandırmış olacaksınız. Mide dolduğu için açlığı daha iyi tolere edebilirsiniz.Yanınızda limon varsa bir dilim kesip suyunu içiniz.İçilen bir dilim limon suyu açlık hissini azaltacaktır. Büyük öğünler yerine daha sık aralıklarla az gıda yiyiniz. Doyma dorumu beyinde kontrol edilen bir merkez sayesinde yapılmaktadır. Ara öğünleri zevk alarak bekleyiniz. Açlık hissinden uzak durmanın diğer bir şekli ise hareket halinde olmaktır. Sadece kalorinin sınırlanması ile olan bir diyet uzun vadede başarılı olamaz. Onun için kalorinin sınırlanmasının yanı sıra aynı zamanda egzersiz yapmak ve hareket halinde olmak bir o kadar önemlidir.
Not: Hareketlilik paralelinde verilen kilolar kalıcı olarak verilmiş olan kilolardır.

3.Su İçmek zayıflatır: Birçok kişi sinirli ya da üzgün olduklarında ilk iş olarak buzdolabına yönelir. Çünkü bu zamanlarda vücutta salgılanan endorfin hormonu iştah açar ve bizi yemeye yönlendirir. Oysa bu durumda yapılacak en yararlı şey su içmektir. Çünkü su, endorfin hormonu salınımını bloke ederek gereksiz yemek yemeyi engeller. Kabızlığı önler. Yeterli su alınmadığı zaman beden ihtiyacı olan
suyu bağırsaklardan çektiği için kabızlık oluşur. Yemeklerden önce içilen su tokluk hissi verir.Yağların vücutta depolanmasını önler. Karaciğerin başlıca görevlerinden biri de depolanmış yağları enerjiye çevirip, yakmaktır. Ancak böbrekler yeterli su alamazsa karaciğer iyi çalışmaz ve yağlar bedende depolanır. Vücudumuz yeterince su alamazsa bunu bir tehlike gibi algılayıp suyu saklamaya başlar. Bu da vücutta su toplanmasına özellikle el ve ayaklarda ödem oluşumuna neden olur. Bu yüzdendir ki kişinin gün içinde yeterli miktarda su içmesi çok önemlidir.
Not:Eğer günde 1 saat spor yapıyorsanız, bu miktarı 1 litre arttırmanız gerekir. Genelde insanın 8 bardak (2 litre) suya ihtiyacı vardır. Ancak kilolu kişilerin metabolizmalarını hızlandırmaları için daha fazla su tüketmeleri gerekir. Uzmanlar bunu fazladan her 12 kilo için 1 bardak su olarak ifade etmektedir.

4. Zayıflamada Elma Vazgeçilmez: Elmada yalnız 50 kalori vardır ve içinde bulunan petkinden dolayı doyurucudur. Zayıflamak için harika bir meyvedir. Düşük kalorili olduğu için kilo almayı önler, kan şekeri ve yüksek tansiyon için de oldukça faydalıdır. Elmadaki petkin maddesi, zararlı kolesterolü (LDL) düşürür; atardamarları koruyan faydalı kolesterolü (HDL) yükseltir. Elmadaki etkili maddelere yeni keşfedilen “Phenylalanin” de eklendi. Bu madde, vücutta bulunan ve kalbin çalışmasında destek olan Q enzimini faaliyete geçirir.

5.Kilo Veremiyorsanız Beslenme Alışkanlıklarınızı Değiştirin: Sağlıklı yaşam için yemek yeme ve pişirme alışkanlıklarında yapılması gereken değişikler ile dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:
-Yüksek kalori içeren hazır besinlerden sakınılmalı.
-Aynı gruptaki besinlerin düşük kalorili olanları tercih edilmeli.
-Az ve sık yenmeli, öğün atlanmamalı.
-Mutlaka kahvaltı yapılmalı, akşamları aşırı yemek yenmemeli.
-Açlığı bastırmak için salatalık, havuç, elma, şeftali gibi düşük kalorili yiyecekler tercih edilmeli.
-Her gün sebze ve meyve yenmeye çalışılmalı. Böylece vücudun ihtiyaç duyduğu posa alınmış olunur.
-Beta keroten, C ve E vitamini gibi antioksidanları içeren yiyeceklerden almaya özen gösterilmeli.
-Yemekler için küçük tabak, salatalar için büyük tabak kullanılmalı.
-Yemek küçük lokmalar halinde yenmeli, iyi çiğnenmeli, acele yemek yenmemeli.
-Yemek yerken, TV izleme, gazete, kitap okuma gibi, başka şeylerle meşgul olunmamalı.
-Yemek öncesi ve yemekle birlikte su içilmeli. Günde 8-10 bardak su içmeye özen gösterilmeli.
-Yemekten sonra dişler fırçalanmalı.
-Yalnızlık duygusu varsa, bunu yiyerek bastırmaya çalışılmamalı.
-Etli, kıymalı yemeklere yağ konmamalı.
-Diyette doymuş yağ ve kolesterol miktarı azaltılmalı. Yemeklerde zeytinyağı ve diğer sıvı yağların her ikisi de kullanılmalı.
-Zeytinyağlı sebze yemeklerine az yağ konulmalı. (1 kilogram sebze için 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı)
-Her türlü kızartmadan uzak durulmalı.
-Kömür ateşinde aşırı pişmiş etler ve tütsülenmiş yiyeceklerden kaçınılmalı.
-Evde tatlı yapmamaya çalışılmalı. Çok arzu edilirse tatlandırıcı ile yapılmış sütlü tatlılar tercih edilmeli. Tatlı yerine meyve tüketilmeli.
-Böreklerde kıyma yerine sebze kullanılmalı. Fırında pişirilmiş börekler tercih edilmeli.
-Özel diyet yemekleri yapılıp, aileyle birlikte sofraya oturmaktan soyutlanmamalı. Sağlıklı pişirilen yemekler tüm aileyle paylaşılmalı.
-Haftada bir gün, serbest gün ilan edilip istenen şeyler yenebilir. Ancak takip eden öğünde, salata, yoğurt, sebze, meyve gibi düşük kalorili yiyeceklerle önceki öğün dengelenmeli.

Vücut Aktivitesi de Arttırılmalı

Sağlıklı yaşam için yeme alışkanlıklarının değiştirilmesinin yanı sıra vücut aktivitesinin de artırılmasına değinen uzmanlarca ;
-Güne erken başlanmalı, 7-8 saatten fazla uyunmamalı.
-Kısa mesafeler için taşıt kullanma yerine yürünmeli, asansör yerine de merdiven kullanılmalı.
-Mümkünse haftanın 3-4 günü egzersiz yapılmalı. Pasif jimnastik yerine kalp-damar sistemini güçlendirecek aktif jimnastik tercih edilmeli veya günde 30 dakika-1 saat tempolu şekilde yürünmeli.

Diğer Zayıflama Yöntemleri

1. Rejim ve dengeli beslenme:

Kilo vermek uğruna açlık rejimleri, organizmayı kızdırır ve ilk fırsatta kaybettiklerini fazlasıyla geri alır. Sağlıklı zayıflamak için branşlarında uzman kişilere başvurulmalıdır:

Beslenme uzmanı: Beslenme sorunları ve metabolizmayla ilgili hastalıklar konusunda uzmandır. Basit beslenme bozukluğundan sağlığı tehdit etmeye varan ciddi kilo sorunlarına kadar her alanda size yardımcı olabilir.

Diyet Uzmanı: Hekim olmamakla beraber bu işin uzmanlarıyla yakın işbirliği içindedir. Kişiye kalori hesabına sadık kalarak hazırladığı dengeli beslenme reçeteleri sunar.

Hormon Uzmanı: Hormonal denge ve salgı sistemi onun uzmanlık alanıdır. Aşırı şişmanlık, hormonların yanlış çalıştıklarının bir göstergesi olabilir.

Zayıflama Merkezi: Yukarda saydığımız uzmanları bünyesinde barındırır ve genel bir sağlık taramasından geçirdikten sonra beslenme ve diyet uzmanlarının işbirliği içinde sizi ideal kilonuza getirir.


2. Spor salonları:

Kasları çalıştırıp geliştirirken form tutmanızı sağlayacak aletlerin bulunduğu bu salonlarda uzmanların öngördüğü aletlerde ve bir program dahilinde çalışılır. Bu program, dengeli beslenmeyle desteklendiği takdirde fazla kiloları spor salonlarında atabilirsiniz. Zayıflama programı da uygulayan bazı spor salonlarında sağlık taraması isteniyor (ya da yapılıyor) ve sağlık durumunuza göre spor ve beslenme programınız hazırlanıyor.

3. Enstitülerde mekanik zayıflama:

Enstitülerin zayıflama programlarına giren mekanik aletler farklı işlevleriyle vücudu sıkılaştırıp biçimlendirmeyi hedefler. Bunu da adaleleri çalıştırıp yağları yakarak, lenfatik drenaj uygulamasıyla toksinleri sürerek, ödemi çözüp vücuttan su atarak, bazıları da birden fazla işlevi aynı zamanda uygulayarak yaparlar. Mekanik yöntemler dengeli beslenmeyle desteklendiğinde istenen sonuca ulaşılır.

4. Masajla zayıflama:

Çok çeşitli masaj yöntemleri var, bunlardan lenfatik drenaj toksinleri vücuttan sürerek toparlanma sağlıyor. Akupressür (baskı masajı) ise stres noktalarına uygulanarak, sakinleştirici etkisiyle fazla kiloların birikimine karşı çıkıyor. Masajlarda sıkılaştırıcı kozmetik ürünleri veya aromatik yağların kullanılması masajın zayıflama rejimlerindeki etkisine destek oluyor. Masajlar tek başına vücudun biçimlenmesinde, kasların toparlanmasında ve selülit tedavilerinde etkili. Dengeli beslenme ile birlikte uygulandığında kilo verirken vücudun biçimlenmesini sağlar.5. Yosunla zayıflama:

Yosunun çok çeşitli kullanımları var: Yosun maskeleri, yosun sargıları, yosun banyoları, yosun hapları gibi. Yosunun bulunduğu ortamda zehiri yokeden etkisi, vücuttan toksinleri sürmek için ideal. Ayrıca mineral açısından da çok zengin bir madde. Yosunlar maske, sargı veya banyoda lokal olarak kullanıldığında, kullanıldığı bölgede sıkılaştırıcı etkisi nedeniyle seans sonunda bir incelme sağlar. Düzenli uygulamalarla bu incelme uzun ömürlü olduğu için enstitülerin gözde kürlerinden biridir.

6. Kozmetikte zayıflama:

Kremler, jeller, yağlar… Kozmetikte lokal etki yapan ürünlerin bir çoğunda kafein gibi yağları parçalayan; carnitine gibi yağ asitleri üzerinde etki yaparak yağların parçalanmasını hızlandıran aktif maddeler, sarmaşık ve yosun gibi ödem çözücü ve su tutulmasını önleyen bitkiler, E vitamini gibi hücre yenileyici, C vitamini gibi cildi pürüzsüzleştiren vitaminler bulunuyor. Kozmetikler, zayıflama rejimlerinde ve her istendiği, ihtiyaç duyulduğu zamanlarda cildi ve vücudu toparlamakta etkilidir.

7. Diyet ürünlerinin rolü:

Eğer kilolarla savaşmakta zorlanıyorsanız, diyet ürünleri zayıflama rejimlerinde size destek olur. Rejim yapmıyorsanız bile zor anlarınızdaki yeme arzunuzu bastırarak stres yaratmadan kilo almanıza engel olurlar. Fazla kilolardan kurtulmak uğruna stres altına girmemek için onlardan yararlanabilirsiniz..

SON SÖZ…

Zayıflama yöntemleri adı altında birçok uygulama yapılıyor. Ancak her uygulamanın uzmanı tarafından ve dengeli beslenmeye destek vermek amacıyla yapılmasına dikkat edilmeli. Fiziksel ve psikolojik sağlığı tehdit edecek açlık rejimlerinden kaçınılmalıdır.

Verilen kiloların geri alınmaması için 3 yol:

· Vücudun yapısına göre bir diyet uygulanmalı ve bu diyet bozulmamalı. Uzmanın rejimine mutlaka uyulmalı ve hiçbir koşulda diyet bozulmamalı.

· Normal hayata geçiş diyeti uygulanmalı. Eğer birden eskisi gibi beslenmeye başlanırsa vücut verdiğini fazlasıyla alır ve bir dahaki diyete kendini hazırlayarak yediğinizi depolar. Diyetten sonra normal beslenmeye yumuşak geçiş dönemi şarttır.

· Kişi diyet sonrası iki ay aynı kiloda kalmalıdır. Ancak diyetten sonraki iki ayda bir kilo alırsa bu sorun yapılmamalıdır; zira alınan bu bir kilo ile vücut yeni kilosuna uyum sağlamaya başlamış demektir.

Yağ Yakıcı Zayıflama Çayı

Yağ yakıcı zayıflama çayı

Kendinizi daha sağlıklı ve formda hissedebilmek için diyet uyguluyorsunuz. Size tarifini vereceğimiz çay tarifi diyetinize destek oluyor. Kilo vermeye yardımcı yağ yakıcı zayıflama çayı tarifi :

Malzemeler:

4 çay kaşığı Yeşil çay
4 çay kaşığı Mate yaprağı
2 çay kaşığı Isırgan yaprağı
2 çay kaşığı Kekik

Yapılışı: Bütün malzemeleri 1 litre kaynar suyun içine ekleyerek 10 dakika demlendirin. Kaynatmayın! sadece kaynamış suda demlenmesini bekleyin.

Bu çayı günde 3-4 bardak tüketebilirsiniz.

Çay hazırlanırken içine mısır püskülü,kiraz sapı ve rezene eklerseniz çaya ödem sökücü özellik vermiş olursunuz.

Önemli Not: Hazırlanan bu çaya şeker ve bal kesinlikle ilave edilmemeli.

Zayıflamak İçin Elma Çayı

Zayıflamak için elma çayı

Prof. Dr. Ziya Mocan, hastalarını diyet stresine sokmadan zayıflatıyor. Prof. Dr. Ziya Mocan zayıflamak için az miktarda ve sık yemek yemeyi ve ayrıca elma çayı içmeyi tavsiye ediyor.

Prof.Dr. Ziya Mocan’dan Elma Çayı Tarifi:

Bir veya iki elmayı kabuklarını soymadan dörde bölerek bir litre su ile haşladıktan sonra içine bir limon ya da portakal ,Karanfil ve tarçın ekleyerek demlendirin. Bu çayı genç-ihtiyar herkes, günde 3–4 bardak içebilir. İlaç gibidir.

Sizin için, iki ayrı çay tarifi daha verelim…


1.Tarif :


Hazırlanışı: Yeşil elmayı kabuklarını soymadan 4 e bölün. Bunları büyük cezveye koyarak üstüne su doldurduktan sonra içine kabuk tarçın ilave ederek kaynatıp demlendirin . Süzgeçle süzdükten sonra taze taze için…


2. Tarif :


Gerekli Malzemeler:

- 1 adet büyük elma ( kabukları ile 4 e bölünmüş)

- 1 adet limon ( kabukları ile 4 e bölünmüş)

- 1 çubuk tarçın- 4 -5 adet tane karabiber

- 3-4 adet karanfil- bir tutam ıhlamur

- 2 yemek kaşığı esmer şeker veya çay ılıdıktan sonra 1 tatlı kaşığı bal katabilirsiniz.

- yaklaşık 2 litre su


Hazırlanışı: Elma ve limon eziline kadar pişirin. İyice ezdikten sonra süzgeçten geçirip sıcak ya da soğuk olarak içebilirsiniz.


Elma çayı ve elma suyunun yararları: Elma suyu metabolizmayı hızlandırır ve idrar söker. Kilo problemi olan kişilerde vücutlarından ödem atmasını sağlar.

21 Kasım 2009 Cumartesi

Aşırı Zayıflık Problemlerine Karşı Melekotu

Aşırı zayıflık problemlerine karşı melekotu

Hem ısıtıcı hem de güçlendirici özelliklere sahip olan melekotu hem romatizmal iltihapları önlüyor, hem de öksürük, zatürree, soğuk algınlığı, yüksek ateş, grip gibi hastalıklara karşı ve aşırı zayıflıkta büyük faydalar sağlıyor…
Şişkinlik, kramp çözücü, balgam söktürücü, idrar söktürücü, terletici özelliklere sahip olan melek otu kökü; eterli uçucu yağ (Phellandren, Pinen, Angelica asidi), acı maddeler ve tanen, furanocumarinler, reçine, nişasta, pektin ve şeker içeriyor.

Melekotu kökü, çok geniş bir alanda kullanılabilecek, ısıtıcı ve güçlendirici özelliklere sahip bir bitki. Öksürük, bronşit ve zatürree, özellikle yüksek ateş, soğuk algınlığı veya griple birlikte görüldüğünde, melekotu kökü çok önemli bir balgam söktürücü olarak kullanılabilir.

Bağırsak koliklerine ve şişkinliğe karşı etkinliği, eterli-uçucu yağından geliyor. Sindirim sistemini destekleyici olarak iştah açıyor ve örneğin aşırı zayıflığa karşı kullanılabiliyor. Romatizmal iltihapları önleyebildiği kanıtlanmış olan melekotu, mesane iltihabına karşı üriner sistemi, antiseptik açıdan koruma altına alabiliyor.

Mide kramplarını çözerek rahatlama sağlıyor. Ayrıca safra salgılarını artırıp, vücudun sıvı dışkılamasını destekliyor. Melekotu kökü, genellikle sinirsel mide ve bağırsak rahatsızlıklarına karşı kullanılabiliyor.

Melekotunun kullanım biçimleri

Yarım veya 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış kök, orta boy 1 su bardağı dolusu soğuk suya eklenir, hafif ısıda kaynama derecesine kadar ısıtılır ve ocaktan indirilir. 3-4 dakika kadar demlendikten sonra, süzülür. Günde 2-3 bardak çay yeterlidir.

Melekotu karışımı

2 ölçü melekotu kökü, 2 ölçü eğir kökü, 1 ölçü oğulotu yaprağı, 1 ölçü ısırgan otu yaprağı, çok ince kıyılarak iyice harmanlanır. 1 veya 2 tatlı kaşığı bitki, orta boy 1 su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve üstü kapalı olarak 10-15 dakika demlenmeye bırakılarak süzülür. Öğlen ve akşam yemeğinden yarım saat sonra, birer bardak içilir.

Melekotu eterli yağı

Eterli yağın içten kullanımı önerilmiyor. Ama romatizma ve gut ağrılarına karşı dıştan uygulanan friksiyonlarda başarıyla kullanılabiliyor.

Melekotu banyo katkısı

100 gr ince kıyılmış melekotu kökü 1-2 litre soğuk suya eklenir, hafif ısıda kaynama derecesine kadar ısıtılır ve 15 dakika süreyle üstü kapalı olarak kaynatıldıktan sonra, süzülerek sıcak banyo suyuna (37-38 derece) eklenir. Banyo süresi 15-20 dakikadır ve süre sonunda yatakta bir müddet dinlenilir. Melekotu kökü banyosu, özelikle soğuk algınlıklarına faydalı ve yukarıda anılan tüm rahatsızlıklarda etkili oluyor. Çünkü, bitkilerin etken maddeleri banyo sırasında deri tarafından emilerek özümlenebilir.

UYARI: Önemli oranda eterli yağ içeren bitkiler, her zaman dikkatle kullanılmalıdır! Yüksek dozajların rahatsızlıklara yol açabileceği, unutulmamalıdır. Melekotu eterli yağının içten kullanımı önerilmemelidir, çünkü merkez sinir sistemini çok olumsuz etkileyebilir! Ayrıca, etken madde furanocumarinlerin güneş ışığına karşı duyarlılık oluşturabileceği ve deride alerjik tepkilere yol açabileceği anımsanmalıdır. Bu nedenlerden dolayı, 1-2 haftalık kürlerden sonra kullanımına 3-4 gün ara verilmesi doğru olacaktır. Gebelik sürecinde, melekotu kökü kullanılmamalıdır.

Akciğer rahatsızlıklarına iyi gelen diğer bitkiler

- Andız otu kökü ezilip balla karıştırılarak yenilirse, akciğer kanamasına çok iyi gelir. Üzüm şırasının içinde 1 ay bekletilen andız otu, akciğer rahatsızlıkları ve vereme iyi gelir.

- Hıyar suyu, akciğer rahatsızlıklarına karşı faydalıdır.

- Şalgam, akciğer bronşlarının temizlenmesine yardımcı olur.

- Tarçın ağacı, akciğerleri kuvvetlendirir.

Diyet Aç KalmakDeğildir

Diyet aç kalmak değildir

Diyet yapmak sadece yememek ya da içmemekten mi ibaret? Tabii ki hayır. Bir diyeti başarılı kılan sadece yiyip içtiklerinin cinsini seçip ve onları tüketmek değildir. Diyet yapmak, yaşam biçimini ve dengesini düzenli ayarlamaktır.
Yaşam biçimini ayarlayıp ve dengeye ulaşmak için önemli birkaç noktayı belirtmekte fayda var…

Uyku hepimizin doğal şarjı, vücudumuzun denge noktasıdır. Aksak ritimli bir gündelik hayat yaşıyorsak ihtiyacımız olan uykuyu alamaz ve dengemizi bozarız. Düzensiz uyku, beslenme zamanları ve beslenme sürelerinde farklılıklar oluşturacağından, düzensiz beslenmeye başlarız. Bu yüzden uykuyla aramızı iyi tutmalı, günde 6-8 saat arası, mümkünse aynı saatlerde uyuyup uyanmaya çalışmalıyız.

Çocukluğumuzdan bu yana vücudumuzun sudan oluştuğu söylenir durur. Doğrudur da. Günde 2 – 2.5 litre yani 10-12 bardak su içmek gerekir.

Peki, bu kadar su içmek neye yarar?

- Az da olsa metabolizmamızı hızlandırır.

- Su yetersizliğinden kaynaklanan kabız ve ödem riskini azaltır.

- Midede doygunluk hissi yaratığından acıkma hissini bastırır, acıkmamızı geciktirir.

Erken kalkan erken yol alır. Bu yüzden uyandıktan sonra bir saat içersinde yapılan kahvaltı, gece boyunca açlıkla mücadele eden bünyede düşen şekeri yükseltecek ve tembelleşen metabolizmayı hızlandıracaktır.

Günün büyük bölümünü bir şeyler yiyerek geçirmeliyiz. Sanılanın aksine uzun süreler yememek kilo vermek için bir çözüm değildir. Her şeyi üçlemeyi denemeli. 3 öğün ve onların arasına serpiştireceğimiz 3 ara öğün oluşturmalıyız. Midemiz, 3 saatten fazla açlık ile mücadele etmemeli. Bu üçlemeler yağ depolamamızı yavaşlatacak ve bünyeyi hızlandıracaktır.

Bize özel hazırlanan diyet listeleri, kayıtsız şartsız uyacağımız kılavuzlar olmalı. Ne o listedekinden fazlasını yapmalı, ne de daha da zayıflayacağım diye kendimizi perişan edip listedekinden az yemeliyiz.

12 Den Zayıflamak İster Misiniz

12′den zayıflamak ister misiniz?

Yaza çok az bir zaman kaldı ve bütün hanımların en büyük derdi artık forma girmek. Siz de yaza formda girmek isteyorsanız tam 12’den zayıflamanızı sağlayacak önerilerimizi dikkatle okuyun ve hayata geçirin. İşte zayıflamayı 12′den vurmanızı sağlayacak 12 önerimiz…
1. Abur cubur yemek istediğinizde elinizi su bardağına uzatın. Günde 2 litre su içmek hem kilo vermeniz hem de vücut sağlığınız için önemlidir.

2. Mutfak alışverişine çıktığınızda iştahınızı açacak yiyecekleri satın almayın. Buzdolabında olduklarını bilmeniz onları yemeniz için sizi teşvik eder.

3. En formda olduğunuz dönemdeki fotoğrafınızı buzdolabının üzerine yapıştırın. Evet, bu kadın benim, yeniden öyle olmalıyım diyerek buzdolabından abur cubur almadan dönün.

4. Soslarınızda zencefil, kırmızı biber, toz biber yemek vücudunuzun yağ yakmasına yardımcı olur. Tabii uygun ölçülerde kullanıldığında.

5. Günde 8 saat uyumak beyin sağlığınız için önemli olduğu gibi metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını da sağlar.

6. Kahvaltıyı kesinlikle aksatmayın. Günün en önemli öğünüdür ve diğer öğünlerde daha az yemek yemenizi sağlar. Özellikle akşam yemeklerinde daha az yemek yersiniz.

7. Tatlı kriziniz geldiğinde sizi uzun süre oyalayacak düşük kalorili tatlılar tercih edin. Lolipop şekerlerin sadece 20 kalori olduğunu biliyor muydunuz?

8. Gece yarısı canınız bir şeyler atıştırmak istediğinizde ruhunuzu en sevdiğiniz müzikle besleyin. Araştırmalara göre en sevilen şarkılar en sevilen yemeklerle aynı hazzı yaşatıyor.

9. Günde 2 fincan taze demlenmiş yeşil çay içmek yağ yakmanızı kolaylaştırır. Dikkat etmeniz gereken nokta ise kaynar suya bir iki dal yeşil çay atmak ve 5 dakika demlendikten sonra hemen içmek.

10. Her ne yapıyorsanız ona odaklanın. Televizyon izliyorsanız sadece televizyon izleyin. Çalışıyorsanız sadece çalışın. Yemek yemeyi unutun. Aksi durumda çalışırken ya da televizyon izlerken yemek yerseniz ne kadar yediğinizi unutabilirsiniz.

11. Güneş ışığı ve günde 20 dakika yürüyüş sağlıklı hayatın altın anahtarıdır. Açık hava yeme isteğinizi de bastıracaktır.

12. Geceleri mutfağa gitmekten vazgeçin. Gizlice ve karanlık odalarda yapmanızın yasak olduğu hareketlerin daha fazla yapıldığı gözlemlenmiştir.

18 Kasım 2009 Çarşamba

Kereviz Yiyin Sinirlenmyin

Kereviz Yiyin, Sinirlenmeyin!

Kereviz çok yararlı bir sebzedir ancak insanlar ya onu çok sever ya da nefret ederler. Kereviz tam anlamıyla bir vitamin deposudur. Faydaları ise saymakla bitmez!Kereviz biraz otsu ve buruk tadı olan bir sebzedir. Kokusu bazılarını rahatsız eder. Pişirilerek hazırlandığında kokusu biraz daha az olur. Kokusundan faydalanmak için, yaprakları çorbalara ve turşulara ilave edilir.

Kalorisi çok düşün bir sebze olduğu için, diyet yapanların rahatlıkla tüketebileceği bir sebzedir. Kereviz alırken yaprakların sağlıklı ve körpe olmasına özen gösterilmelidir. Satın aldıktan sonra yıkayarak, plastik torbalar içinde ortalama iki hafta buzdolabında saklanabilir.

Kereviz suyu tansiyonu düşürmeye yardımcıdır. Kan basıncını dengeler. Kereviz suyu içerek, vücudun kaybettiği suyu geri alıp, vücudunuzun yenilenmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca uykusuzluğa ve strese de iyi gelir.

Yararları:

İdrar söktürücü özelliği vardır. Bu etkisi sayesinde idrar yollarını ve kanı temizler.

İştah açar ve sindirimi kolaylaştırır.

Karaciğerde bulunan şişliği giderir ve temizler.

Böbreklerde oluşan kum ve taşların dökülmesine yardımcı olur.

Şeker, yüksek tansiyon ve romatizma gibi hastalıklara iyi gelir.

Afrodizyak etkisi olduğundan cinsel gücü arttırır.

Sinirleri yatıştırıcı etkisi vardır. Aşırı sinirlilik haline çok iyi gelir.

Gaz söktürücüdür.

Bedeni güçlendiren tonik görevi görür.

Kerevizde, protein, fosfor, demir, potasyum, A vitamini, C vitamini, E Vitamini, kalsiyum bulunur.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin!
Vücut sağlığını korumak için tüm besin gruplarından faydalanmak gerekir. Vitamin ve mineral deposu yiyeceklerle bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir, hastalıklara karşı korunabilirsiniz.


Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekleri günlük beslenme planınıza dahil edebilirsiniz.

Balık, karaciğer: A vitamini içerir.

A vitamini;
göz sağlığını korur ve gece körlüğüne karşı etkilidir. Cilt, saç, kemik ve diş sağlığını korur. Mikroplara karşı koruyucu özelliği vardır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Havuç, ıspanak, kavun, kayısı: Beta Karoten içerir.

Beta karoten; serbest radikallerle savaşır, antioksidan özelliğine sahiptir. Kansere karşı koruyucudur.

Kalp damar hastalıkları riskini düşürür ve katarakt oluşumunu engeller.

Bakliyatlar, yağsız et, süt, yumurta, kuru maya: B2 ve B6 vitamini içerir.

B2 ve B6 vitaminleri; Sinir sistemi ve hormon üretiminin düzenli çalışmasını sağlar. Alerji hassasiyetini azaltır.

Turunçgiller, çilek, karnabahar: C vitamini içerir.

C Vitamini; serbest radikallere karşı savaşan güçlü bir antioksidandır. Hücrelere zarar veren ve bağışıklık sistemini zayıflatan serbest radikalleri etkisiz hale getirir.

Kalp krizlerini önlemeye yardımcıdır.

Diş eti sağlığının korunması, yaraların iyileşmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gibi yararları vardır.

Yeşil yapraklı sebzeler, yumurta sarısı, buğday: E vitamini içerir.

E Vitamini; vücudun hastalıklara karşı direncini yükseltir. Hafıza kayıplarına ve yaşlanmaya karşı etkilidir. Saç ve cilt sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Sarımsak, baklagiller, balık: selenyum içerir.

Selenyum; Serbest radikaller ve virüslere karşı bağışıklık sistemini güçlendirir. Kalp ve damar hastalıklarıyla kansere karşı koruyucudur. Vücuttaki zehirli maddelerin atılmasına, karaciğerin düzenli çalışmasına yardımcı olur.

Bezelye, karaciğer, kuşkonmaz: demir minerali içerir.

Demir; kan hücrelerinin üretiminde etkili rolü vardır. Sağlıklı vücut gelişimine yardımcı olur. Yorgunluk ve hastalıklara karşı koruyucu özelliğe sahiptir.

Karaciğer, soya fasulyesi, ayçiçeği tohumu: çinko içerir.

Çinko; vücut direnci düştüğünde yani bağışıklık sistemi zayıfladığında yeniden güçlenmesini sağlar.

Hücrelerin kendini yenilemesi, protein sentezi için gerekli minerallerden biridir.

Cilt ve kaslara yaşlanmaya karşı korur. Beyin ve sinir sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Saç dökülmesini önler.

14 Kasım 2009 Cumartesi

Her Derde Deva: Karnabahar!

Her Derde Deva: Karnabahar!

Sofralarımızda çorbası, salatası, kızartması ile kışın yer alan; ülkemizde bolca yetişen karnabaharın, hangi hastalıklara iyi geldiğini biliyor musunuz?


Karnabahar, kış aylarının vazgeçilmez sebzelerinden biridir. Yemek yaparken çok çeşitli seçenek sunmasının yanında, özellikle kadınlarda göğüs kanserine karşı koruyan indol-3 karbonal içerir.

Karnabaharı pişirirken, çiçeğinin yanı sıra 4-5 dal yaprağından da koyarsanız, tüm etkin maddeleri elde etmiş olursunuz. Karnabaharda C vitamini, potasyum, mineral, betakaroten ve lif bulunmaktadır. Az suda haşlayarak salata şeklinde tüketirseniz, tüm etkilerinden fazlasıyla yararlanırsınız. Ayrıca haşladığınız suyu dökmek yerine, sebze çorbası yapmak için kullanmanızı tavsiye ederiz.

Yararları:

Kansere yakalanma riskini azaltır.

Kan basıncını dengede tutar.

Afrodizyak özelliğe sahiptir.

Demir minerali açısından zengin oluşu, kansızlığı önler.

Antioksidan özelliğine sahiptir.

Kalp hastalıkları ve kalp krizine karşı koruyucudur.

Başta potasyum olmak üzere, vücuda yararlı pek çok besin maddesi içerir.

Dalak hastalıklarına iyi gelir.

Şeker hastaları için faydalıdır.

Zihinsel yorgunlukla başa çıkmanıza yardımcı olur.

Tansiyon hastaları az ve seyrek tüketmelidir.

Bedenin iyot emilimini azalttığından, özellikle az iyot alanların, iyotlu tuz tüketmeleri tavsiye edilir.

Kronikleşmiş idrar yolları enfeksiyonlarında en etkili sebzedir.

Pişirme suyunu dökmemeniz tavsiye edilir.

Beden Enerjinizi Düzenlemek İster misiniz?

Beden Enerjinizi Düzenlemek İster misiniz?

Tarihi 5000 yıl öncesine dayanan, Çinliler tarafından iğnesiz akupunktur olarak adlandırılan akubası, vücudun enerji akımını düzenleyen bir masaj tekniğidir.


Akupunktur noktaları, bedende meridyen olarak belirlenen enerji kanalının üzerinde bulunan noktalardır. Vücudumuzda sürekli devam eden bir enerji akımı bulunur. Eğer bu akımı engelleyen veya sıkıştıran bir durum oluşursa, bir takım rahatsızlıklar ortaya çıkar.

Akubası (akupresür), vücudun belirli noktalarına basınç uygulayarak, bölgede biriken enerji yoğunluğunu dağıtır. Bu sayede, o bölgeden işlevini yapmak üzere bağlantısı olan organ da rahatlamış olur. Akupunkturun mantığına yakın bir şekilde uygulanan bu yöntemde iğne kullanılmaz. Bunun yerine parmaklar veya ahşap bir alet kullanılır. Bu masajın amacı, gerginlik sebebiyle belli bir noktada toplanan enerji yumağını dağıtmaktır.

Akubası, vücutta gerilen kasları yumuşatır, kan dolaşımını hızlandırır ve vücudun ihtiyacı olmayan atıkların atılmasına yardımcı olur. Özellikle baş ağrısı, regl sancısı ve sinüzit tarzındaki şikayetlerde, çok başarı sağlayan bir tedavi biçimidir. Tıbben açıklaması ise, yapılan masajın ağrıyı hafifletici endorfin boşalmasına sebep olmasıdır.

Akubası, kilo vermede yardımcı olarak kullanılıyor. Belirli akubası noktaları masaj yoluyla uyarılıyor. Bu sayede kilo verme sürecinde destekleyici rol oynuyor.

Akubası çoğunlukla bir akupunktur uzmanı tarafından uygulanır. Belirli noktaları öğrenirseniz, evde kendinize de kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Akubası, ağrı içermeyen bir yöntemdir, bu yüzden kendiniz yaparken herhangi bir ağrı veya acı hissederseniz, hemen durun. Açık olan yaraları uygulanmaz. Hamilelerin doktora danışmandan yapmamaları tavsiye edilir.

Akubası masajının kullanıldığı alanlar:

Baş ağrısı

Kas ağrıları

Kramp ve kasılmalar

Ameliyat sonrası mide bulantısı

Hamileliğe bağlı kusma

Kansere bağlı yorgunluk

13 Kasım 2009 Cuma

Asla Kabuğunu Soymayın!

Asla Kabuğunu Soymayın!


Ülkemizde en kalitelisini ve her çeşidini, istediğimiz mevsimde rahatlıkla bulabildiğimiz elmanın, ne büyük bir sağlık dostu olduğunu, hayatımıza nasıl bir etkisi olacağını biliyor musunuz?
Tarihten günümüze mitolojik öykülerde bile karşımıza çıkan elmanın, günümüz teknolojisi ve bilimle bakıldığı zaman, sayılamayacak kadar çok yararı ortaya çıkmıştır. Pek çok hastalığı önlemede büyük faydası var. Bunlar:

Bağırsak kanseri

Elmanın içinde bulunan posa, bağırsakların çalışmasına yardımcı olur. Posalı yiyecekleri çok tüketen ülkelerde bağırsak kanseri çok düşüktür. Oysa meyve, sebze, salata, baklagiller ve doğal tahıl ürünlerini beslenme düzenine ve mutfak kültürüne yerleştirememiş ülkelerde bağırsak kanseri ciddi rakamlara ulaşır. Kabızlık, kalın bağırsak kanserinin en önemli sebeplerinden biridir. Elma, içindeki posa sayesinde kabızlığı önler. Sigaranın sebep olduğu kanser türlerinden birisi olan mesane kanserine karşı, elmanın içinde bulunan antioksidanlar, sigara içenlerde mesane kanseri riskini azaltıyor.

Kolesterol

Elma, içerdiği posa ve antioksidan özelliği sayesinde mücevher değerindedir. Tüm posalı yiyecekler gibi, kolesterolü doğal yollardan düşürür. Dışarıdan aldığımız yağlı hayvansal gıdalar, bir koruyucu olmadığı zaman bağırsakta emilim gerçekleştirir. Elma ise bu emilimi engeller ve dışkı yoluyla dışarı atılmasını sağlar. Ayrıca sindirim için gerekli olan, karaciğerden on iki parmak bağırsağına akıtılan safra asitlerinin gereksiz olan kısımlarını da emerek, vücuttan atılmasını sağlar. Kandaki kolesterol miktarı bu yola düşer.

Kalp-Damar

Kandaki ve dışarıdan alınan kolesterolü düşürerek, kalp ve damar hastalıklarının önüne geçer. Elmanın içinde bulunan antioksidanlar, kandaki kolesterolün okside olup, damar çeperine yapışmasını engeller.

Şeker Hastalığı

Şeker, beyaz ekmek, beyaz makarna, patates ve mısır, kandaki şekeri hızlı yükselttiği için, şeker hastalığı için çok sakıncalıdır. Elmanın içindeki pektin maddesi şekeri emer ve kan şekerinin hızlı yükselmesine engel olur.

Günde bir adet orta boy elma yemek sağlık için çok faydalıdır. Tatlı yerine elma yemek kilo problemleri olanları, tatlıdan uzaklaştırır. Tokluk hissi yaratır. Ancak en önemli akılda tutulması gereken konu şudur, tüm değeri kabuğundadır. Asla Kabuğunu Soymayın!

Kadın Sağlığının Dostu: Maydanoz

Kadın Sağlığının Dostu: Maydanoz!
Doğanın sunduğu sebze ve meyveler sağlığımız için gerekli vitamin, mineralleri karşılamamıza yardımcı oluyor. Kadın sağlığı için en faydalı otlardan biri olan maydanozu mercek altına alıyoruz.

Salatalarımıza, yemeklerimize, çorbalarımıza eklediğimiz maydanoz tam anlamıyla vitamin ve mineral deposu.

Özellikle çiğ olarak tüketildiğinde içeriğindeki faydalı maddelerden maksimum performans alabiliriz. Taze maydanozda; kalsiyum, potasyum, kükürt ve A vitamini bulunur.

Kalsiyum; kemik yapısının gelişmesi ve sağlamlığının korunması için gereklidir. Kadınların risk altında olduğu kemik erimesi hastalığına karşı maydanoz yiyerek korunabilirsiniz.

A vitamini göz sağlığını korumada en etkili vitaminlerden biridir. A vitamini yetersizliğinin önce gece körlüğüne ardından ciddi görme bozukluklarına neden olduğunu göz önünde bulundurursak önemini daha iyi kavrayabiliriz.

Kadınlarda sıklıkla görülen troid hastalığı yani troid bezlerinin düzensiz çalışmasına karşı maydanozdan destek alabilirsiniz. Kilo veremiyor ya da kilo alamıyorsanız troid bezlerinizin düzensiz çalışmasından kaynaklanabilir. Size önerimiz, bu konuda uzman doktora danışıp, gerekli hormon testlerini yaptırmanızdır.

Adet döneminde ağrılar bizi hayattan uzaklaştırır. Kendinize bir iyilik yapıp maydanoz yemeyi alışkanlık haline getirirseniz adet sancılarınızın azaldığını göreceksiniz. Özel günlerinizde maydanoz yemek kanın temizlenmesine de yardımcı olur.

Vücudumuz için olmazsa olmaz vitaminlerden biri de C vitaminidir. Hücrelerin yenilenmesini, cilt sağlığının korunmasını sağlayan C vitamini maydanozda bol miktarda bulunmaktadır. Günde bir tutam maydanoz yemek, günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılar. Suda eriyen vitaminler vücutta depolanmayıp, hemen kullanıldığı için sürekli vitamin takviyesi yapmanız gerekir. Bu nedenle maydanoz gibi C vitamini içeren sebze ve meyveleri sofranızdan eksik etmeyin.

Maydanoz; idrar yolları, böbrek ve karaciğerde biriken toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Özellikle hafif şiddette sistit sorunu yaşıyorsanız çiğ maydanoz yemek ya da 1 bardak kaynar suya birkaç maydanoz ekleyip suyunu içmek muhteşem bir çözüm olacaktır.

Sağlıklı beslenmek ve kendinizi hastalıklara karşı korumak aslında çok kolay değil mi? Bir tutam maydanoz hem ekonomik hem de mucizevi özelliklere sahip!

12 Kasım 2009 Perşembe

Kortizon Neden Kilo Aldırır?

Kortizon Neden Kilo Aldırır?
Pek çok hastalığı tedavi eden kortizon, yan etkileri yüzünden hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Kortizon tedavisi ve yan etkileri hakkında yeterli bilgiye sahip misiniz?


Aslında vücudumuz kortizon üretir. Kortizon bir böbrek üstü bezi hormonudur. Beyinin kontrolüyle en çok da sabah saatlerinde üretilir. Aslında bir çeşit stres hormonudur. Vücudun stresli olduğu durumlarda, travma ve cerrahi müdahale gibi durumlarda artar.

Vücutta kortizon olmadığında ciddi sorunlar ortaya çıkar. Özellikle bağışıklık sistemi üzerinde ciddi etkisi vardır.

Kortizon tedavisinin gerektiği durumlarda, yan etkiler oluşuyor. Bunların başında kilo alma geliyor. Kortizon vücuttaki yağ dağılımını değiştiriyor. Kortizon kullananlarda özel bir tip şişmanlık oluşuyor. Vücutta su ve tuz tuttuğu için, ödem oluşmasına da sebep oluyor. Kortizondan kaynaklanan kilo alımlarında yağ, karın bölgesi ve arkada iki kürek kemiğinin arkasındaki bölgede birikiyor, yüz şişiyor. Bacak ve kollar aynı kalıyor.

Kortizon tedavisi görenlerin tuz ve şekeri kesmeleri, yağı azaltmaları gerekiyor. Uzun süreli tedavilerde ve yüksek doz uygulandığında, Cushing Sendromu adıyla bilinen bir hastalığa yol açıyor.

Kortizonun Oluşturabileceği Yan etkiler:

Yüzde şişme ve yuvarlaklaşma, sırtta yağ birikimi

Deride morarma, incelme, yarılma ve sivilceler

Hipertansiyon ve şeker hastalığı

Kas zayıflığı ve kemik erimesi

Midede ve yemek borusunda ülser ve kanamalar, hazımsızlık, şişkinlik, bulantı

Psikolojik bozukluklar

Kıllanma

Göz tansiyonu, katarakt

İnfeksiyonlara karşı eğilim

Yaraların geç iyileşmesi

Nasıl Kilo Verebilirim?

Nasıl Kilo Verebilirim?

Metabolizmanızın çalışma hızı kilo vermenizi doğrudan etkiler. Yavaş metabolizma hızına sahip kişiler daha zor kilo verirler. Paniğe kapılmayın, elbette ki kilo vermenizi kolaylaştıracak yöntemler var!

Diyet

Öncelikle metabolizma neden yavaş çalışır sorusunun cevaplarına yakından bakalım. Belki de hatalı beslenme alışkanlıklarınız çalışma hızınızı düşürüyordur.

Metabolizma hızını; yaş, kilo, cinsiyet, genetik yapı, hormonlar, egzersiz alışkanlıkları belirler.

Uzun süreli açlık, kahvaltı etmemek, öğüt atlamak, uzun aralıklarla çok fazla yemek, lifli gıdalarla beslenmemek metabolizma hızını düşüren faktörler arasında yer alır.

Kilo verebilmek için metabolizma hızınızı artıracak yöntemler;

2-3 saat arayla beslenin. Ara öğünlerde lifli ve hafif yiyecekler yemeye özen gösterin.

Güne kahvaltı yaparak başlayın. Gece boyunca enerjisi düşen vücudunuzu harekete geçirin.

Öğünlerinizi atlamayın. Mutlaka 3 öğün yemek yemeye dikkat edin.

Günde 2 litre su için. Su içmek sağlıklı bir cilt için de faydalıdır.

Egzersiz yaparak kas kütlenizi artırın.

Karbonhidrat ve protein içerikli gıdaları beslenme planınıza ekleyin.

Şok diyetler vücuttaki kasları eritir ve diyeti bıraktığınız anda daha fazla kilo almanıza neden olur. Çok düşük kalorili diyetleri uygulamayın. Yetişkin bir kadının günlük kalori ihtiyacı 2200-2400 seviyesindedir. Bu seviyeden düşük diyet ve beslenme türlerinden uzak durun.

Kadınların sık karşılaştığı hastalıklardan biri olan troid; kilo vermeyi engelleyen, metabolizma hızını düşüren önemli bir faktördür. Eğer diyet ve egzersiz yapmanıza rağmen kilo veremediğinizi düşünüyorsanız mutlaka doktora danışıp gerekli testleri yaptırınız.

Bitki Çayı İçin, Gripten Korunun

Bitki Çayı İçin, Gripten Korunun!
Grip, nezle gibi soğuk algınlıkları yaşadığınızda dört mucize bitkiden oluşan çayı içerek kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Kolayca hazırlayın, sağlığınızı koruyun!
Bitki Çayı
Malzemeler,

1 yemek kaşığı ıhlamur

1 yemek kaşığı karanfil

1 yemek kaşığı kuşburnu

1 yemek kaşığı ekinezya

Hazırlanışı,

1 litre kaynar suya tüm bitkileri ekleyin.

5 dakika kaynatın.

Süzdükten sonra için.

Gün içinde 1 su bardağı içebilirsiniz.

Gripten koruyan çay içindeki bitkilerin faydaları;

Kuşburnu: Yüksek oranda C vitamini içerir. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı korur. 100 gram kuşburnu günlük C vitamini ihtiyacını karşılar.

Ihlamur: İçeriğindeki rahatlatıcı maddeler sayesinde vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Göğsü yumuşatır. Öksürüğü keser.

Karanfil: Mikrop öldürücü özelliğe sahiptir. Balgam söktürür ve göğsü yumuşatır. Boğaz ağrısı ve öksürüğe karşı etkili bir bitkidir.

Ekinezya: Soğuk algınlıklarına karşı en güçlü koruyuculardan biridir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudu mikrop ve virüslere karşı korur.

11 Kasım 2009 Çarşamba

Kadın Hastalıklarında Hipnoz

Kadın Hastalıklarında Hipnoz

Kadınlarda uzun süreli hastalıklara yol açan birçok bozukluk analitik hipnoz ile tedavi edilebilir.Bu hastalıklardan bazıları şunlardır;
* sürekli, nedeni açıklanamıyan kasık ağrıları * adet sancıları * adet düzensizlikleri * hormonal dengesizlikler ve adet öncesi gerginlikleri * kısırlık ( nedeni tam açıklanamamış kısırlıklar) * tekrarlayan düşükler * kanserler * iyileşmeyen vajinal mantarlar * endometriozlar * menopoz sorunları


Kadında jinekolojik hastalıklara yol açan duygular
Bu tip hastalıkların çoğunda kadının kendi kadınlığını reddetmesi yatar. Çocukluğunda Bilinç aldına ekilmiş kadınlık ile ilgili negatif düşünceler, ya da kadının aşağılanması tipinde maruz kaldığı durumlar bilinçaltını savunmaya çeker.


Yumurtalıklar ve rahim yaratıcılığı temsil eden organlardır. Kendi yaratıcılığını reddeden bilinçaltı koşullanmaları yumurtalıkların çalışması ile ilgili sorunlara neden olur.
Adet düzensizlikleri ve adet sorunları


Adet görmesi düzensiz, adet göremeyen, çok az adet gören kız ya da kadınlarda kendini reddetme, yani suçluluk ön plandadır.Anne babası erken yaşta ayrılmış çocuklarda sık karşımıza çıkar.Kırsal kesimde kadının sadece hizmet eden bir nesne olarak görülmesi aynı tipte etkiye yol açar.


Ağrılı adet görmeye ( dismenore) birkaç etken yol açar. Adetin ağrılı bir olay olarak öğrenilmesi, adet görmeye karşı negatif düşüncelerin bilinçaltına ekilmiş olması. Kişinin kendini cezalandırıcı bilinçaltı dürtülere sahip olması gibi.
Kıllanma sorunlarında korku üzerine kaplanmış kızgınlık karşımıza çıkar. Yani kızgınlığı boşaltırsanız korkuyu bulursunuz. Sevgiyi reddetme, sevilmekten korkma gibi.
Premenstruel semptomu (PMS) olan ( yani adet öncesi dönemde gerginlikleri..) kendi gücünü eline alamayan, yetkisini başkalarına devreden, kadınlık işlevlerini reddeden kadınlarda görülür.
Genital bölgede çıkan kaşıntılar cilt lezyonları
Vulvar/ genital bölgede çıkan kaşıntılar cilt lezyonları korkuların endişelerin, geçmişte kalan halledilmemiş kızgınlıkların yansımasıdır

Kısırlık, nedeni açıklanamayan infertilite
Kısırlık/ infertilite, çocuk sahibi olamayan kadınlarda yaşama karşı direnç söz konusudur. Kendini anne olmaya hazır hissetmeyen, çocuk sahibi olmak istemeyen bir parçanın varlığı analitik hipnoterapi ile ortaya çıkarılabilir. Aynı nedenler nedensiz sürekli düşük yapan kadınlarda görülür. Bazı kadınlar ilginç olarak hep aynı cinsteki bebeği düşürür. Kendisi çocukluğıunda cok ceza görmüş bir kadının bilinçaltı kız çocuğuna sahip olmak istemez.

İdeal Kilonuzu Bulun

İdeal kilonuzu bulun!

Bilimadamları artık sağlıklı ve uzun yaşamın sırlarını verirken ideal kiloyu korumanın önemini özellikle vurguluyor. Özellikle orta yaşlardan itibaren ideal kiloyu korumak ve sabit tutmak pek çok sağlık problemini de önlemeyi sağlıyor.

Dediğimiz gibi düzenli spor yapmak, sigaradan uzak durmak, stresten kaçınmak ve ideal kilonuzu korumak çok önemli. Her insanın vücut yapısı farklı olduğundan, ideal kilo hakkında kesin önerilerde bulunmak mümkün değil. Ancak kilonuzun boyunuza uygun olup olmadığı konusunda bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Vücut Kütle İndeksi (VKİ) adı verilen bir ölçüm tablosuna göre, kilonuzun sağlıklı aralıkta bulunup bulunmadığını öğrenmek mümkün. Bunun için kilonuzu boyunuzun santim cinsinden karesine bölüyorsunuz. Elde ettiğiniz değer sizin VKİ değeriniz oluyor. 20-40 arasında ifade edilen bu değere göre az kilolu veya obez olup olmadığınızı öğreniyorsunuz.

5 Kasım 2009 Perşembe

Daha kolay zayıflamak için

Daha kolay zayıflamak için

25 öneri 1. Karıştırın Sevdiğiniz meyve suyunu maden suyuyla karıştırın. Bunu yaparken, normalde içtiğiniz meyve suyunun yarısını kullanacağınız için, aldığınız kaloriyi önemli miktarda azaltmış olursunuz. Hele de meyve sularının bolca tüketildiği şu sıcak yaz günlerinde. 2. Telsiz telefon kullanın En yakın arkadaşınıza günün sıcak dedikodularını verirken, aynı zamanda da kalori yakmaya ne dersiniz? Çamaşırları yıkayın (68 kalori), masayı hazırlayın (85 kalori), ya da çiçekleri sulayın (102 kalori). (Bu değerler, 68 kiloluk bir kişi ve yarım saat üzerinden geçerlidir.) 3. Sakız çiğneyin Yakın zamanda yapılan bazı araştırmalara göre, tüm gün şekersiz (tatlandırıcılı/damla sakızlı) sakız çiğnemek metabolizma hızınızı yüzde 20 oranında artırıyormuş. Biz araştırmacıların yalancısıyız! 4. Abur cuburların karşılığını nakit ödeyin Ne zaman biri size abur cubur, ya da yememeniz gereken bir şey önerdiğinde kabul ederseniz, kenara bir 1 lira koyup, bunu çocuğunuza, kardeşinize, ya da dilencilere verin. Paracıklar cebinizden eksilmeye başladığında, hayır demeyi de öğreneceksiniz. 5. Ambalaja dikkat edin Ambalaj üzerlerini iyice okuyun. Çünkü kalori değerleri genellikle 100 gram üzerinden bildirilir. Oysa yediğiniz şey, 100 gramdan fazlaysa çok daha fazla kalori alıyorsunuz demektir. 6. Yürüyüşe çıkmadan önce yeşil çay için Kafein yağ asitlerinin açığa çıkmasını sağlar. Böylece daha kolay yağ yakarsınız. Ayrıca yeşil çayda bulunan polifenoller (antioksidan bileşikler), kafeinle birleşerek yakılan kalori miktarını artırırlar. Ancak eğer yüksek tansiyonunuz varsa, bu öneriyi dikkate almayınız. 7. Yemeğinizi evden getirin Dışarıda yemek genellikle daha çok kalori almanıza neden olur. Dışarıda bulmanın zor olduğu şeyleri evde hazırlayıp yanınızda getirebilirsiniz. 8. İlla da salata sosu istiyorsanız…O zaman bu tarife göre kendi salata sosunuzu yapın. Çünkü bu sosta bulunan yağ miktarı 1.5 gr ve içerdiği kalori de sadece 20 dir. • 1 çay kaşığı balsamik sirke • Çeyrek çay kaşığı zeytinyağı • 3/4 çay kaşığı dijon hardalı • Çeyrek çay kaşığı yaban turbu 9. Kan testi yaptırın Yaklaşık 12 kadından birinin tiroid bezleri yeterince iyi çalışmıyor ve bu da metabolizmayı yavaşlatan etkenlerden. 10. Suyu tercih edin Meşrubat tercihinizi sudan yana kullanın. Yanınızda şişe bulundurmak faydalı olabilir. 11. Tat alma duyunuzu yanıltın Öksürük için olan mentollü drajelerden bir taneyi ağzınızda eritmek, canınız bir şey çektiğinde, bu duyguyu köreltebilir. 12. Baharatları kullanın Örneğin yediklerinize acı eklemek, daha uzun bir zamanda acıkmanıza yardımcı olabilir. 13. İçtiniz mi beyaz için Su gibi, az yağlı sütün de doyurucu etkisi vardır. Üstelik kalsiyum açısından da zengindir ve tok tutar. 14. Salata malzemelerini doğramayın, dilimleyin Salatanız, sadece yeşilliklerden oluşmak zorunda değil. Havuç, kereviz, kabak ve diğer sebzeler de kullanılabilir. Ama bunları ince ince doğramak yerine, büyük parçalar halinde kesin. Hem yemesi daha uzun sürer, hem de daha çok çiğnersiniz. Bu da daha çabuk doymanızı ve ana yemekten daha az yemenizi sağlar. 15. Bir dostunuzu arayın Yalnız hissediyorsanız, kendinizi yemeğe vurmak yerine telefonu elinize almayı tercih edin. 16. Yediklerinizi yazın Bu, neyi ne kadar yediğinizi bildiğiniz için, kendinizi kontrol etmenize yardımcı olur. 17. Uzaktan kumandayı emekliye ayırın Uzaktan kumanda gibi aletler işinizi kolaylaştırmakla beraber, sizleri hareketsizleştirir. 18. Sprey yağları tercih edin Böylece normalde kullandığınızdan çok daha az yağ kullandığınızı fark edeceksiniz. 19. Alırken küçüğünü tercih edin Örneğin çikolata mı satın aldınız, bir bar yerine, bir paket almak demek, yüzde 44 daha fazla yemeniz demek. Riske girmeye gerek yok, küçüğünü alın, kaloriyi azaltın. 20. Yemeği pişirmeden önce ölçün Makarna, pilav gibi besinleri yerken, miktarı kaçırıp daha çok yiyebilirsiniz. Oysa baştan yemeniz gereken kadarını ölçüp pişirirseniz, bu sorun ortadan kalkm

Havuç Diyeti Her

Havuç Diyeti Her

gün Sabah
1 bardak süt + 1 dilim tost ekmeği + 1 bardak havuç suyu

Pazartesi

Öğle
Havuçlu makarna + 100 gr beyaz peynir + 150 gr haşlanmış brokoli
Akşam
Sebze çorbası + Izgara tavuk + Havuç salatası

Salı

Öğle
Domatesli makarna + Karışık salata + 4 dilim hindi salam
Akşam
Z.yağlı havuç dolması + 1 sandviç ekmeği + 150 gr ızgara patlıcan

Çarşamba

Öğle
70 gr havuçlu pilav + 80 gr karışık salata + 1 elma
Akşam
150 gr ızgara balık + 2 dilim tost kepekli ekmeği + Havuç püresi

Perşembe

Öğle
Havuçlu pilav + 2 domates + 1 kase meyve salatası
Akşam
120 gr havuçlu hindi + 150 gr karışık salata + 1 sandviç ekmeği

Cuma

Öğle
200 gr domatesli makarna + 150 gr karışık salata + 1 dilim ananas
Akşam
Havuçlu tavuk sarma + 2 dilim kepekli tost ekmeği + 150 gr karışık salata

Cumartesi

Öğle
Havuç çorbası + 100 gr beyaz peynir ile bir dilim tost ekmeği + Kağıtta yaz türlüsü
Akşam
Semizotu ve domatesli makarna + 150 gr tavuk salatası + 1 kase meyve salatası

Pazar

Öğle
70 gr sebzeli fırın makarna + 150 gr ızgara patlıcan + 1 kase meyve salatası
Akşam
Zeytinyağlı havuç dolması + 1 sandviç ekmeği + 150 gr karışık salata

4 Kasım 2009 Çarşamba

Elma Sirkesi İle Zayıflama Diyeti

Elma sirkesi ile nasıl zayıflanır?

Taşıdığı bikarbonat iyonları sayesinde sindirimi kolaylaştıran tek meyve olan elmanın, sirkesinin de genel sağlık açısından büyük önem taşıdığını söyleyen Deniz, 'Kanı temizleyen, bedeni ve zihni yorgunluklarda yatıştırıcı tesire sahip olan, idrar söktürücü özelliği bulunan, karaciğer ve damar sertliği hastalıklarıyla, hemoroid, egzama ve deri hastalıklarına iyi gelen elmanın sirkesi de, kalp kasları dahil olmak üzere tüm kas yapısının güçlenmesini sağlar' dedi.

Deniz, ılık bir bardak suya 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 1 çay kaşığı bal karıştırılarak yapılan kokteylin sabahları aç karnına içilmesi halinde vücutta biriken fazla yağın atımının kolaylaşacağı tavsiyesinde bulunarak, şöyle konuştu. 'Elma sirkesi, içerdiği çok değerli ve çeşitli maddeler nedeniyle, en sağlıklı sıvılardan biridir.

Elma sirkesi bedenimizi içten ve dıştan tedavi edebilen olağanüstü bir sıvıdır. İçerdiği yüksek orandaki Potasyum sayesinde kas yapısını güçlendiren, strese karşı koyabilecek dayanıklılık kazandıran, grip, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarının hafif geçilmesini sağlayan elma sirkesi, boğaz ağrısı, öksürük ve ses kısıklığına da iyi gelmektedir. Elma sirkeleriyle yapılan salatanın yüksek kolestrole karşı da iyi geldiğini açıklayan Deniz, 'Elma sirkesinin faydaları saymakla bitmez.

Ergenlik sivilceleri, dış derinin sıkılığı, gaz şişkinliği, kabızlık gibi birçok soruna yararı bilinen elma sirkesinin yüksek potasyum nedeniyle böbrek hastaları, asit değerinin yüksek olması nedeniyle de ülserliler ve gastriti olanlar tarafından tüketilmemesi gerekir' diye konuştu.

Beşi bir Yerde Mate Çayı İle Ayda 5 Kilo verme

Havaların yavaş yavaş ısınmaya başladığı şu günlerde özellikle bayanların aklına takılan en çetrefilli soru, ‘Acaba ne yapsam da zayıflasam?’ oluyor.

Uzmanlara göre kadınların aklına takılan bu sorunun cevabı çok basit: Bitki çayları. Yeşil çay, biberiye, kekik, mate ve funda yaprağı karışımıyla ayda ortalama beş kilo verebilirsiniz.

Baharın ilk günlerindeyiz. Yaza daha üç ay var. Bir başka deyişle kışın aldığınız kilolardan kurtulmanız için üç ay süreniz var. Bu süre yaza sağlıklı ve ‘fit' girmek için yeter de artar bile. Peki ama nasıl yapmalı, hangi diyetisyene gitmeli, hangi diyetleri günü gününe takip etmeliyiz? Telaşlanmayın! Size bir diyet programı önerecek değiliz. Hemen her aktarda bulabileceğiniz beşi bir yerde formülü ile üç ayda 20 kilo vermeniz mümkün! Nasıl mı? Şöyle: Mate yaprağı, kekik, funda yaprağı, biberiye ve yeşil çaydan oluşan karışımı, günde üç fincan içmeniz yeterli. Biz söylemiyoruz, uzmanlar öyle diyor!

Sağlıklı beslenme ve yaşam uzmanı Dr. Ender Saraç, doğal yollardan kilo vermenin insan sağlığı için büyük önem taşıdığını söylüyor. 'Bitki yaprakları, dengeli bir şekilde kullanıldığında vücuttaki yağları yakmaya ve kolesterolü dengelemeye yardımcı oluyor' diyen Saraç, bitki çayı diyetiyle ayda beş kilo vermenin mümkün olduğunu vurguluyor. Sağlıklı yaşam uzmanı, bitki karışımlarından elde edilen zayıflama çayının günlük iki veya üç bardaktan fazla içilmemesi gerektiğini ifade ediyor. Saraç, "Diyet çayları hazırlanırken bitkiler kaynatılıyor. Bu yanlış bir uygulama. Doğru ve etkili bir bitki çayı hazırlamak isteyenler, suyu kaynattıktan sonra yaprakların demlenmesini beklesin." şeklinde konuşuyor.

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Taylan Kümeli ise yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte sağlıklı bir bedene sahip olmak isteyenlerin bitki çaylarına yöneldiğini belirtiyor. Toksinlerin doğal yöntemler sayesinde kolayca atılabileceğine dikkat çeken Kümeli, bitki çaylarının içerisine tatlanması için şeker karıştırılmasının yanlışlığına dikkat çekiyor. Bu karışımların bazı hastalarda alerjiye yol açabileceğini hatırlatan Kümeli, 'Çabuk zayıflamak için aşırıya kaçmayın.' uyarısını yapıyor.

Mısır Çarşısı'nda şifalı bitkiler satan Sait Develi, yağ sökücü, tok tutucu ve sindirimi kolaylaştırıcı bitki yapraklarından hazırlanan 'beşi bir yerde' karışımının son derece etkili olduğu, müşterilerden olumlu tepkiler aldıkları bilgisini veriyor. Mate, yeşil çay, funda, biberiye ve kekik yapraklarının sıcak suda demlenmesiyle oluşan karışım, vüvutta biriken toksin ve ödemi atarak ayda yaklaşık beş kilo vermenizi sağlıyor.


Her şifalı ot zayıflatır mı?

Ünlülerin diyetisyeni Selahattin Dönmez: 2006 yılı American Journal of Clinical Nutrition dergisi mart sayısında yayınlanan bir makalede bitki çaylarının zayıflama üzerindeki olumlu sonuçlarına yer verilmişti. Ben, bir diyetisyen olarak kilo problemi yaşayan hastalara bitki çaylarını öneriyorum. Peki, nedir bu bitki çayları? Her şifalı ot, zayıflamaya yardımcı olur mu? Tabii ki bu mümkün değil. Doğal ortamda yetişen kekik, yeşil çay, biberiye, mate ve funda yaprağının ortak bir özelliği var. O da şu: Bu bitki yaprakları kış aylarında insan vücudunda biriken toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor. Ama bu diyetin yanında gün içerisinde alınan besinlere çok dikkat etmek gerekir. Eğer sıkı bir gıda diyetinin yanında günlük iki ya da üç bardak taze demlenmiş bitki çayları da kullanılırsa kilo vermeye yardımcı olur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise bu bitkilerin bir uzman kontrolünde alınmasıdır.

Diyetisyen Oya Yüksek: Bu bitkiler, insan metabolizmasını hızlandırarak vücutta oluşan ödemi atmaya yardımcı oluyor. Özellikle yeşil çay, bunlar arasında en etkili olanı. Bitki yapraklarından oluşan bu karışımın doğal olması ve kimyasal madde içermemesi sebebiyle pek çok kişi tarafından kullanılıyor. Burada önemli olan ise ‘doğal' diyerek aşırıya kaçmamaktır.


Beşi bir yerde nasıl hazırlanıyor?

Bir litre kaynamış suya birer çay kaşığı mate, yeşil çay, funda, biberiye ve kekik yaprağı atılır. On dakika demlenmesi bekelenir ve süzülerek içilir.

ENDER SARAÇ: Doğal yollardan kilo vermek, insan sağlığı için büyük önem taşıyor. Bitki çayı diyetiyle ayda beş kilo vermek mümkün. Ancak günde iki ya da üç bardaktan fazla içilmemeli.

TAYLAN KÜMELİ: Son zamanlarda zayıflamak isteyenler bitki çaylarına baş vuruyor. Kış aylarında vücutta biriken toksinler kolayca atılabiliyor. Ancak bu karışımları içerken dikkat edilmeli, aşırıya kaçmamak lazım.

SELAHATTİN DÖNMEZ: Her şifalı ot, zayıflamaya yardımcı olur mu? Sıkı bir gıda diyetinin yanında günlük iki ya da üç bardak taze demlenmeş bitki çayları da kullanılırsa kilo vermeye yardımcı olur.


Hangi bitki, ne işe yarıyor?

Mate yaprağı: Tüm dünyada obezite tedavisinde kullanılan mate çayı, yağ emilimini engelleyerek vücuttan su atımını kolaylaştırıyor. Her yaşta insanın rahatça kullanabileceği bitki, iştahı kapatarak zayıflamaya yardımcı oluyor.

Yeşil çay: Son yıllarda kullanımı bir hayli artan yeşil çay, vücutta biriken toksinleri atarak sindirimi kolaylaştırıyor.

Funda yaprağı: İyi bir böbrek çalıştırıcı ve idrar sökücü olan yaprak, bu özelliğiyle zayıflamaya yardımcı oluyor.

Biberiye: Yağ eritici ve hazım kolaylaştırıcı bu bitki, vücutta biriken toksinleri atarak ideal bir kiloya kavuşmanızı sağlıyor.

Kekik: Halk arasında yaygın olarak kullanılan kekik, sindirimi kolaylaştırarak vücuttaki fazla suyu atarak kilo vermenizi sağlıyor.


İştah azaltan 10 bitki

Sağlıklı kilo vermek isteyenler, iştah azaltan ve yağ yakımını hızlandıran bu bitkileri tercih ediyorlar...


At kuyruğu bitkisi idrar sökücü özelliğiyle biliniyor. Yağ dokularını eritmeye yardım eden bitki, yaraların iyileşmesine de yardımcı oluyor. Fakat tüm idrar söktürücü bitkilerde olduğu gibi fazla dozda kullanılırsa böbreklere zarar verebilir.
Maydanoz, metabolizmayı hızlandırarak bağ dokusunu güçlendiriyor. Maydanoz yemek ve çayını içmek, ödemlere ve vücudun su toplamasına karşı çok etkili bir yöntem.
Adaçayı, zayıflamak isteyenler tarafından iştah kesici olarak kullanılıyor. Çay ve yemeklerde baharat olarak da kullanılabiliyor.
Fesleğen, vücutta biriken fazla suyu atmaya yardımcı oluyor. Üstelik, içindeki eter yağların moral yükseltici etkisi bulunuyor.
Kekik, sindirim sorunlarını tedavi edici etkiye sahip ve metabolizmayı hızlandırıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra yorgunluktan şikayet edenlere zindelik veriyor.
Civanperçemi, tatlıya karşı iştahı keser, tokluk hissi verir. Tazelik veren lezzeti, ağır yemeklerin tadını hafifletir.

Biberiye, sindirimi düzenler. İyi bir canlandırıcıdır, kan dolaşımını hızlandırır, cildi sıkılaştırır. Et yemeklerinde kullanılabilir.
Tere, vücuttaki yağ yakımını hızlandırıyor. İnce yaprakları pişince acılaştığı için çiğ yemek gerekir. Ayrıca içinde birçok vitamin barındırır.

Sinameki, kalın bağırsakta suyun emilmesini önleyerek müshil görevi yapar. Uzun süreli kullanımlarda bağırsaklarda yan etkilere yol açacağından idrar söktürücü özelliği bulunan rezene ve nane gibi bitkilerle desteklenmesi gerekiyor.

Balık otu, bünyenin kimyasını hızlandırarak zayıflamaya destek olur. İçindeki maddeler tırnakları güçlendirerek saçlara parlaklık verir. Salata ve meyveli içecekler içinde kullanılabilir.

3 Kasım 2009 Salı

Diyet Salata Rejimi

SALATA REJݝMݝ

Diyetisyen Aşkın Yüksel'in önerdiği bu diyet beş öğünden oluşuyor. Salada diyetinin en önemli özelliği hazımsızlığa da iyi gelmesi. Üstelik bu diyetle bir haftada 3 kilo veriliyor.

1. Gün


Sabah: 75 gram siyah üzüm, 120 gram kavun ve yarım papayadan oluşan bir meyve salatası


Kuşluk: (Saat 10'da) Bir dilim yağsız labne sürülmüş kepek ekmeği, yanında maydanoz


Öğlen: Taze fasulyeli, tavuk göğüslü marul salatası


ݝkindi: (Saat 16'da) Bir adet kivi


Akşam: Salatalıklı, peynirli sandviç

2. Gün


Sabah: ݝki dilim reçelli kepek ekmeği


Kuşluk: (Saat 10'da) 150 gram yağsız yoğurt


Öğlen: İžef salatası (Yarım kıvırcık salata, 50 gr. mozarella peyniri, bir yeşil biber ve iki havuç)


ݝkindi: (Saat 16'da) 75 gram siyah üzüm


Akşam: Mantarlı omlet (200 gram mantarı küçük küçük doğrayın ve mantarları üstü kapalı bir tavada birkaç dakika kızartın. Tuz ve karabiberle tatlandırın. Bir yumurtayı, iki yemek kaşığı su ve üç yemek kaşığı parmesan peyniriyle karıştırıp içine dereotu ve maydanoz ekleyin. Yumurtayı mantarlara ilave edin, beş dakika pişirin.

3. Gün


Sabah: Bir dilim peynirli kepek ekmeği, yanında bir adet domates ya da salatalık


Kuşluk: (Saat 10'da) 100 gram karpuz


Öğlen: Biberli patates salatası (200 gram patatesi yirmi dakika haşlayıp, dilimleyin. Bir adet kırmızı biberi ve bir adet taze soğanı ince ince doğrayıp patatesle birlikte büyük bir kaseye koyun. içine bir yemek kaşığı sirke, tuz, karabiber ve maydanoz ekleyin.)


ݝkindi: 125 ml. taze sıkılmış portakal suyu


Akşam: Bir kase light yoğurt, dört kaşık haşlanmış sebze (brokoli, karnabahar ya da kabak) ve iki dilim kepek ekmeği

4. Gün


Sabah: Kepek ekmeğinden oluşan kaşarlı ve domatesli tost. Yanında taze sıkılmış portakal suyu.


Kuşluk: (Saat 10'da) 75 gram siyah üzüm


Öğlen: Mantarlı salata (Göbek salatayı ince ince doğrayın. Bir çay kaşığı zeytinyağı, bir yemek kaşığı sirke, tuz, karabiber ve bir çay kaşığı hardal ekleyin. Dört adet mantarı ve bir elmayı ince ince doğrayıp derin bir tabağın içine yayıp üzerine göbek salatayı koyun. ݝki adet susamlı galeta yiyebilirsiniz.


ݝkindi: (Saat 16'da) Bir dilim etimek ve 100 gram domates


Akşam: Peynirli turplu salata (40 gram yağsız peyniri, 150 gram dilimlenmiş salatalık ve bir demet doğranmış küçük kırmızı turpla karıştırın. ݝçine iki yemek kaşığı sirke, yarım çay kaşığı zeytinyağı, tuz ve karabiber ekleyin. Yanında bir dilim kepek ekmeği yiyebilirsiniz.

5. Gün


Sabah: 100 gram yağsız labne peynirini, ince kıyılmış yarım adet kırmızı biberle karıştırın. Bu biberli karışımı iki dilim kepek ekmeğine sürün.


Kuşluk: (Saat 10'da) 250 ml. domates suyu


Öğlen: Hardal soslu salata (Bir adet yumurtayı haşlayın. 50 gram yoğurdu, bir çay kaşığı limon suyu ve bir çay kaşığı hardalla karıştırın. 50 gram kıvırcık salatayı ve bir domatesi doğrayın. Salatayı, domatesi ve yumurtayı derin bir kaseye koyup sosu üzerine dökün.) ݝki kepekli galeta da yiyebilirsiniz.


ݝkindi: (Saat 16'da) Bir adet kivi


Akşam: Mantar soslu makarna (50 gram makarnayı haşlayın. 100 gram mantarı ve bir adet arpacık soğanı küçük küçük doğrayıp bir çay kaşığı zeytinyağında kavurun.100 ml. domates suyu ekleyin.

6. Gün


Sabah: 100 gram kavunu ezerek 200 gram süt ve 30 gram yulafla karıştırın.


Kuşluk: (Saat 10'da) 200 gram yağsız yoğurt, bir adet muz ve kividen oluşan bir meyve salatası hazırlayın.


Öğlen: Mango salatası için, yarım adet mangoyu, bir adet soğanı ve 150 gram salatalığı incecik doğrayın. 75 gram marulu yıkayın ve ellerinizle parçalayın. Malzemeleri derin bir kaba koyun. içine iki yemek kaşığı sirke, tuz ve karabiber ekleyin. Yanında iki dilim kızarmış kepek ekmeği yiyebilirsiniz.


ݝkindi: (Saat 16'da) 200 gram yoğurdu 125 gram küçük küçük doğranmış çilekle karıştırın.


Akşam: Tonbalıklı domates salatası (300 gram domates ile bir adet soğanı ince ince dilimleyip büyük bir kaseye koyun. ݝçine 75 gram ton balığı ekleyin. Salatayı bir yemek kaşığı sirke, bir yemek kaşığı zeytinyağı, tuz ve karabiberle tatlandırın.

7. Gün


Sabah: 150 gram siyah üzüm, bir bardak yağsız süt ve beş yemek kaşığı cornflakes karışımı.


Kuşluk: (Saat 10'da) Bir adet elma


Öğlen: Ispanaklı domates salatası (40 gr. makarnayı suda haşlayın. 75 gram ıspanak ve 150 gram doğranmış domatesi makarnayla karıştırın. Bir çay kaşığı dilimlenmiş yeşil zeytin, tuz, karabiber ve bir çay kaşığı zeytinyağı ekleyin.


ݝkindi: (Saat 16'da) 150 gram çilek


Akşam: Roka salatası (50 gram rokayı, bir adet doğranmış ekşi elma ve 30 gram haşlanmış tavuk göğsüyle karıştırıp içine bol limon suyu, tuz, karabiber ve zeytinyağı ekleyin.

Soğan Çorbası Diyeti

Soğan çorbasının zayıflatmasının nedeni ise, kasları çalıştırması ve iyi bir idrar sökücü olması.


Hazırlanışı: 6 adet soğan, yarımşar kilodan iki çeşit sebze ve yağsız et suyu ile hazırlanır. Diyette yağ kullanmak yasak. Limon, baharat serbest.


Sabah: 50 gr. beyaz peynir, çay (şekersiz)


1. gün öğle-akşam: Sınırsız meyve + çorba


2. gün öğle-akşam: Sınırsız et + çorba


3. gün öğle-akşam: Pirinç lapası, meyve (muz, üzüm hariç) + çorba

Fransız diyet listesi

Fransız Diyeti

Fransızlar, lezzetli ve bol kalorili soslarla hazırlanmış etleri yedikleri ve her yemek yanında şarap içtikleri halde zayıf kalırlar. ݝşte Fransızlar gibi lezzetli yemekler yiyerek zayıf kalmak istiyorsanız Fransız diyeti tam size göre.

1. GünSabah: Yarım greyfurt, 1 yumurta, 2 dilim salam.


Öğlen: Yarım greyfurt, 4 ızgara et, zeytinyağlı ve limonlu salata.


Akşam: 1 porsiyon domates soslu bonfile et, yanında haşlama sebze, bir bardak kırmızı şarap.

2. Gün


Sabah: 1 tost, 1 bardak greyfurt suyu, 1 fincan kahve ya da çay.


Öğlen: Yarım porsiyon ton balığı, yeşil salata, bir muz.


Akşam: 85 gram tavuk, bir tas haşlanmış bezelye, bir top vanilyalı dondurma.

3. Gün


Sabah: 1 haşlanmış yumurta, yarım muz, bir fincan kahve.


Öğlen: 1 kutu meyvalı yoğurt, 2 bisküvi, 1 fincan kahve.


Akşam: 2 haşlanmış sosis, az yağda pişmiş brokoli, yarım top vanilyalı dondurma.

4. Gün


Sabah: 1 elma, 1 bisküvi, 1 dilim yağsız peynir, 1 fincan kahve.


Öğlen: 1 tost, 1 haşlanmış yumurta, 1 bardak greyfurt suyu.


Akşam: 150 gram balık, yanında haşlanmış sebze, 1 bardak beyaz şarap ve tatlı olarak 1 porsiyon karpuz.

5. Gün


Sabah: 1 dilim ekmek üzerine fırınlanmış kaşar peyniri, şekersiz çay veya kahve.


Öğlen: 1 çorba tabağı dolusu yoğurt ve küp doğranmış salatalık.


Akşam: 1 porsiyon ızgara balık, yanında garnitür olarak 1 orta boy patates ve soğan, 1 bardak beyaz şarap.

Burca Göre Diyet Lİsteleri

Burca Göre Diyet

ݝnsanların davranışlarında etkin olduğuna inanılan burçlar, yemek yeme alışkanlıklarında da belirleyici olabiliyor. Bu yüzden diyet yaparken burcunuzun özelliklerine uygun davranmak en akıllıca olanı diye düşünenlerdenseniz, okumadan geçmeyin...

Koç (21 Mart - 20 Nisan)

Abur cubur yemeye son derece meraklısınız. Bu nedenle sizin için tehlike çanları çalıyor. Tuz ve alkolden uzak durarak bunun yerine bol bol su için. Domates, patates, soğan, kuru fasulye, mercimek, karnıbahar, marul, yeşil salata, ıspanak, turp, pirinç, zeytin, elma, balkabağı, ceviz gibi besinler haftalık beslenmenize mutlaka eklenmesi gerekli yiyeceklerdir. Sizin için gerekli olan tatlılar! Kayısı gibi fazla şeker içermeyen tatlılar olmalıdır.

Boğa (21 Nisan - 21 Mayıs)

Yemek için yaşayanlardansınız. Fakat unutmayın ileride bu kilolar başınıza bela olur. Karbonhidratlardan kaçının. Aksi takdirde tombul bir kişi olursunuz. Sindirim güçlüğü çekebilirsiniz. Düşük nişasta, yağ ve şeker içeren bir diyet, beslenme hayatınızın gerekli bir parçası olmalıdır. Doğal iyot içeren besinler, balık ve deniz mahsulleri, yumurta, karaciğer, böbrek, buğday, ıspanak, pancar, taze meyve ve yeşil salata besin listenizde daima yer almalıdır. Ayrıca su içmek de hayatınızın vazgeçilmez bir parçası olmalı.

ݝkizler (22 Mayıs - 21 Haziran)

Yemek yerken o kadar acele hareket ediyorsunuz ki artık bu durum sizin sağlığınızı etkiler hale gelmiş. Yemekleri çok çiğnemeden yutmayın. Az ama sık yemeyi prensip haline getirin. ݝkizler kemiklerinin sağlıklı olmasını istiyorsa sağlıklı beslenmelidir. ݝkizler de kan pıhtılaşması çok sık görülür. Balık, tereyağı ve köy peyniri, havuç, portakal, greyfurt, şeftali, erik, üzüm suyu, kuru üzüm ve badem beslenme listenizde vazgeçilmez besinler olmalıdır. Sakinleşmeniz ve huzurlu olmanız için de şifalı bitkiler ve kafeinsiz çaylar tam size göre.

Yengeç (22 Haziran - 23 Temmuz)

Duygusal olmanız sizin beslenme alışkanlıklarınızı da etkiliyor. Üzüldükçe böreklere, keklere, dondurma ve şekerlemelere sarılıyorsunuz. Halbuki yengeçler, nişastalı yiyeceklerden, şeker, tuz ve baharatlardan uzak durmalıdır. Çünkü mideleri çok hassastır. Vücudunuz kalsiyuma fazlaca ihtiyaç duyar. Düşük yağ içeren süt, peynir ve yoğurt, kıvırcık lahana, domates, salata ve marul, bol miktarda taze sebze ve yağsız protein, sizin cilt ve mide sağlığınız açısından iyi olup, kilonuzu daha rahat kontrol altına almanızı sağlar. ݝncelmek için öncelikle kendinizle hesaplaşmalısınız.

Aslan (24 Temmuz - 23 Ağustos)

Yemek sizin için adeta bir zevk haline gelmiş. Güzel lokantalar, nefis yemekler her zaman hayalinizi süslüyor. Vücudunuza önem verdiğiniz için diyet yapmakta son derece başarılısınız. ݝradeniz harika! Kan dolaşımınızın düzenli olması için; sığır, kuzu ve kümes hayvanları eti, karaciğer, çiğ yumurta sarısı, kereviz, elma, incir, şeftali, limon ve badem sizin için idealdir. Porsiyonlarınızı yüzde 50 azaltmanız önerilir.

Başak (24 Ağustos - 23 Eylül)

İžekerleme deyince siz akla geliyorsunuz. Özellikle de çikolata hayatınızın vazgeçilmezleri arasında yer alır. Ancak bu yiyeceklerden uzak durmalısınız çünkü kalbinizde problem yaratabilir. Tuz, buğday, çavdar, yağsız sığır ve kuzu eti, peynir, zeytin, portakal, limon, kavun, elma, armut sizin ideal yiyeceklerinizdir. Kavun, elma, armut kısmen cildinizi temizlemek ve saçlarınıza bakım sağlamak için yardımcı olur. Elma ise kurtarıcınızdır.

VTerazi (24 Eylül - 22 Ekim)

Terazi böbrekleri, sırtın alt kısmını, temsil eder. Bezelye, mısır, havuç, ıspanak, buğday, yulaf unu, elma, çilek, badem ve kuru üzüm hep elinizin altında olmalıdır. Böbrekleriniz için çok fazla asitli içeceklerden uzak durmalısınız. ݝncecik ve zarif bir beden için; ince dilimler faydalı olacaktır.

Akrep (23 Ekim - 22 Kasım)

Burcunuz üretim organlarını temsil eder. Solunum yolları problemleri yaşayabilirsiniz. Tahıllardan yapılmış ekmekler, balık ve deniz ürünleri, yeşil salata, soğan, kırmızı turp, taze meyve ve sebzeler içeren bir diyet tam size göredir. Doğru beslenme gerginliğinizi alıp götürür.

Yay (23 Kasım - 20 Aralık)

Burcunuz kalçalar, bacak üstleri ve karaciğeri temsil eder. Doğal beslenmek için kabuklu meyveler ve sebzeleri tercih edin. Bolca çiğ sebze, yeşil biber, patates, incir, kuru erik, çilek, elma, armut, ve taneli tahılları yemeniz önerilir.

Oğlak (21 Aralık - 18 Ocak)

Çalışkan bir yapınız var ve çalışırken de farkında olmadam öğün atlıyorsunuz. Oysa bu sizin için çok zararlı. Vücudunuzun vitamin ve minerallerden oluşan geniş bir besin karışımına ihtiyacı var. Burcunuz , dizleri, dişleri, kulakları ve deriyi temsil eder. Lahana, kereviz, yağsız etler, limon, portakal, inek sütü, her türlü peynir, balık, yumurta sarısı, buğday ve incirle aranızın çok iyi olması gerekir. Kayısı, badem yiyerek kuru ve alerjik eğilimli cildinizi canlandırın. Cildinizi sigara ve sigara dumanından uzak tutarak korumaya çalışın.

Kova (19 Ocak - 20 İžubat)

Vücudunuzun sürekli C vitaminine ihtiyacı var. Yemek tarzınız yenilikçi. Bu nedenle değişik lezzetler tatmayı seviyorsunuz. Burcunuz el ve ayak bilekleriyle baldırları ve dokuları temsil eder. Vücudunuz sofra tuzuna çok ihtiyaç duyar. Bu ihtiyacı sofra tuzundan değil, bu maddeyi barındıran besinlerden almanız en mantıklısıdır. Çok fazla tuz aldığınızda zayıf bir kan dolaşımına, gereğinden fazla şişkin bir vücuda ve karaciğer rahatsızlıklarına açıksınız demektir. Deniz ürünleri, brokoli, havuç, turp, balkabağı, ıspanak, elma, şeftali, limon, portakal, greyfurt, nar ve ananas sizin için doğal tuz bakımından ideal besinlerdir.

Balık (20 İžubat - 21 Mart)

Katı ve sıkıcı diyetler size göre değil. Yüksek proteinli, düşük yağ ve şeker içeren diyet uyguladığınız zaman kendinizi çok daha iyi hissedersiniz. Burcunuz ayaklar ile duyma, işitme, dokunma ve tatmayı temsil eder. Demir vücudunuzun başlıca ihtiyacıdır. Demir eksikliği, anemi ve düşük tansiyona sebep olur. Diyetlerinizde zengin demir içeren karaciğer, yağsız sığır eti, kuzu eti, yumurta sarısı, beyin, midye, ıspanak, soğan, arpa, marul, buğday ekmeği, kuru fasulye, elma, üzüm, limon, portakal, şeftali, hurma, kuru erik ve üzüm yer almalıdır. Maydanoz da bu listeye eklenebilir.

Çalışan İnsan Diyet Lİsteleri

Çalışan ݝnsan Diyeti

Çalışan insanlara yönelik hazırlanmış olan bu diyet, toplam 1280 kalori içeriyor. Diyete başlamadan önce, sabah aç karına giyinmeden tartılın. Bir mezura yardımıyla belirlediğiniz vücut ölçülerinizi bir yere kaydedin. Ayrıca, diyete başlamadan önce bir diyet uzmanına veya doktorunuza danışmayı da ihmal etmeyin. Çalışan insan diyetini aynen uygularsanız, bir ayda yaklaşık olarak 4,6 kilo verebilirsiniz.

1. Gün:

Kahvaltı:
İžekersiz çay 30 gram beyaz peynir
25 gram kepek ekmeği domates ve salata

Saat 10'da: 100 gram meyve (muz hariç)

Öğle:
2 yumurtayla hazırlanmış menemen 25 gram light ekmek ve salata

Saat 16'da: 100 gram meyve

Akşam: 200 gram tavuk ızgara 1 tabak yağsız salata

2. Gün:

Kahvaltı:

İžekersiz limonlu çay 1 ince dilim salam
25 gram ekmek domates ve salatalık

Saat 10'da: 100 gram meyve

Öğle: Yarım porsiyon yağsız döner 1 bardak ayran ve salata

Saat 16'da: 100 gram meyve

Akşam: 200 gram bonfile az yağlı salata

3. Gün:

Kahvaltı:
İžekersiz limonlu ıhlamur
1 adet yağsız tost ve salata Saat 10'da: 100 gram meyve

Öğle: 3 adet sosis ızgara ݂½ haşlanmış patates ve salata

Saat 16'da: 100 gram meyve

Akşam: Balık (hazırlanışı serbest) 2 parça kibrit kutusu büyüklüğünde helva salata

4. Gün:

Kahvaltı:
250 gram light süt 100 gram meyve 1 dilim ekmek

Saat 10'da: ݂¼ simit

Öğle: 150 gram ızgara köfte 1 porsiyon patlıcan salata
25 gram light ekmek ve salata

Saat 16'da: 100 gram meyve

Akşam: Meyve salatası, serbest

5. Gün:

Kahvaltı:
İžekersiz çay 25 gram kepek ekmeği
30 gram kaşar peyniri 1 domates ve salatalık

Saat 10'da: 100 gram meyve

Öğle: ݂½ pizza 1 bardak ayran ve salata

Saat 16'da: 1 bardak meyve suyu 4 adet diyet bisküvi

Akşam:
4 kalem pirzola 1 zeytinyağlı enginar 1 dilim light ekmek ve salata

6. Gün:

Kahvaltı:
1 bardak meyve suyu 1 adet poğaça 6 tane zeytin

Saat 10'da: 100 gram meyve

Öğle: 400 gram light yoğurt 25 gram kepek ekmeği 200 gram havuç haşlama

Saat 16'da: 100 gram meyve

Akşam: Karışık ızgara, serbest Az yağlı salata

7. Gün:

Kahvaltı:
İžekersiz çay 2 adet sosis ızgara 1 dilim kepek ekmeği domates ve salat

Saat 10'da: 100 gram meyve

Öğle: 1 porsiyon ton balıklı sandöviç 1 bardak ayran

Saat 16'da: ݂½ mısır

Akşam:
180 gram salçalı biftek 100 gram haşlanmış patates ve mantar 1 porsiyon az yağlı salata

Diyete istediğiniz kadar süzülmüş yağsız çorba ve yeşil yapraklı sebze ilave edebilirsiniz. Zamandan tasarruf etmek için, hazır dondurulmuş sebzelerden faydalanabilirsiniz.

Meyveli Diyet Listesi

Meyve Diyeti

Bu diyeti özellikle sıcak günlerde uygulamanız rahat olur. Diyet, özellikle ortalama iki kilo vermek isteyenler düşünülerek hazırlanmış ve günde 1000 kalorilik bir enerji alımına dayanıyor. Ancak iki kilodan daha fazla vermek isteyenlere bu programı tavsiye edilmiyor. Bu diyet ayrıca, vücudun toksinlerden arınmasına, şişkinliğin kaybolmasına ve cildin daha parlak olmasına yardımcı oluyor.


Sabah


Bir kayısı, bir şeftali, bir fincan çilek, yarım elma, yarım litre maden suyu ve arzuya göre üç - beş kaşık tatlandırıcı kullanarak bir kase meyve salatası hazırlayın. ݝşte hazırladığınız bu salatanın yarısı sabah kahvaltınızı oluşturacak.

Ara öğün


Meyve salatasının diğer yarısı

Öğle


ݝki köfte ya da 60 gram et veya tavuk (ızgara)
Bir kase yoğurt
Bir ince dilim ekmek
Bir kase salata (bir tatlı kaşı yağla tatlandırılmış)

Ara öğün


Üç - dört adet kepekli kraker ya da bisküvi

Akşam


Dört yemek kaşığı etli bir sebze yemeği
ݝki ince dilim ekmek
Bir kase yoğurt
Bir adet meyve